Trijumf Olge Danilović na pariskom debiju
(Принтскрин РТС)
Od našeg izveštača
Pariz – Kakav pariski debi! Olga Danilović je prvi put došla na Rolan Garos, tek drugi put je na gren slemu, a već je karijeru ukrasila šampionskim peharom. Ovakav početak nisu imale ni neke od najvećih zvezda u istoriji tenisa.
Zajedno sa Paulom Arijas iz Španije napravila je iznenađenje u finalu dubla juniorki savladavši prve nosioce Ruskinje Potapovu i Pervušinu sa 3:6, 6:3, 10:8.
– Ljudi moji, ja ne znam kako se zovem, ne znam gde se nalazim, – pričala je beskrajno simpatična Olga na šampionskoj konferenciji za medije. – U šoku sam, ne znam gde da stanem, šta da radim. Nisam ni svesna šta smo postigle. Ni ona, ni ja. Tek kroz dva-tri sata, kada se slegnu emocije, znaću šta se desilo.
Danilovićeva sa toliko šarma priča da ako jednog dana postigne sve ovo što najavljuje, a najavljuje izuzetno mnogo, biće prava mega zvezda.
Kaže da se nije nadala ovoj tituli kada je dolazila u Pariz.
– Meni je singl u prvom planu, a ovde sam izgubila, jer nisam iskoristila neke šanse. Nisam došla da osvojim pehar, mada svi zato dođu, nego da vidim u kakvom sam rangu sa ostalima, na čemu treba da poradim. Mislim da se dobro nosim.
Kao što to često u sportu biva sudbina je umešala prste u ovaj trijumf. Dubl sa Paolom Arijas se pokazao sjajan, iako je bio neplaniran.
– Nas dve nismo ni trebale da igramo zajedno, – objašnjava Olga. – Došla sam sa drugom devojčicom, ali je ona ispala u kvalifikacijama, a ova je prošla. Nije imala partnerku i ajde da igramo zajedno.
A motivacija za nastavak – nikad veća.
– Odmah idem kući i odmah se spremam za Vimbldon. Sada ima da grizem, mada sam i do sada grizla.
Kad se film finala vrati, tek onda je jasno kakav su podvig napravile Srpkinja i Špankinja. Izgubile su prva tri gema, potom u drugom gubile sa 3:1.
– Nije bio loš početak, ali udario nas je andrenalin, nismo znale gde smo. Nikada nisam igrala pred toliko ljudi koji su navijali za mene. Sada da me pitate kako smo pobedile, ne znam. Gubile smo sa 6:3, 3:1. Mnogo su nam pomogli navijači kojih je iz Srbije bilo mnogo.
Kada je delovalo je da je pehar već krenuo za Rusiju, temperamentna Srpkinja u kombinaciji sa mnogo smirenijom Špankinjom – kao vatra i led – uspele su da naprave preokret.
– Da, dobar smo kontrast. Ona je flegma, ali nije izdržala posle pobede. Rekla mi je, koliko ljudi je ovde... Bila je oduševljena podrškom naših navijača.
Pomalo neobično, Olga i Paola igraju dva bekhenda a ne dva forhenda kao što najčešće rade dublovi u kojima su levoruki i desnoruki igrač.
– Da možemo da presecamo forhendom na mreži, – objasnila je.
U drugom setu se vodila mnogo izjednačenija borba, mada su Ruskinje odmah povele, a u trećem koji se igra kao super taj-brejk, pobednice su eksplodirale. Fenomenalno su započele presudni deo, povele od prvog poena i začas došle na prag trijumfa.
Ovaj gem se igra do deset dobijenih poena, srpsko-španska kombinacije je dok dlanom o dlan, došla do četiri meč-lopte (9:5). Ruskinje su u tom trenutku došle do daha, anulirale četiri šanse za trijumf pobednica, ali petu nisu. Lopta Danilovićeve je bila nedostižna.
– Verujem da ću i u budućnosti igrati dubl, volim da igram iako je singl prioritet. Kada nisam zadovoljna servisom u singlu, popravljam ga u dublu. Dobri su bodovi za svetsku listu, jer u juniorima se rezultati zbrajaju, nema posebne liste. Sada sam ušla među 20 najboljih na svetu.
Slaže se da je prednost igrati levom rukom.
– Mnogo mi znači, servis pogotovo. Moj forhend ide na njihov bekhend. Dijagonala. Nisu navikle, jer 90 odsto teniserki igra desnom rukom. Velika prednost za dubl.
Finale juniorki u singlu: Masarova (Švajcarska) – Anisimova (SAD) 7:5, 7:5. Finale juniora u singlu: Blankano (Francuska) – Alijasim (Kanada) 1:6, 6:3, 8:6
Tata plakao
Najvažniju stvar posle trijumfa, odmah je učinila.
– Pozvala sam tatu, samo sam to uradila. Nisam ni gledala telefon, jer ima milion poziva i poruka, – istakla je Olga, a na pitanje, kako je legendarni košarkaš reagovao, nije krila oduševljenje. – Hoćete iskreno da kažem? Plakao je. I ja sam plakala. Ni mama ne zna gde je. Žena je potpuno u šoku. Grli me, trese se.
Od baleta do tenisa
Tenis nije bio prvi izbor Danilovićeve:
– Prvo sam išla na balet. Zamislite ovakva kobila na baletu. Potom sam krenula i na ritmičku gimnastiku zbog koordinacije, ali tada sam bila žgoljava. Balet sam volela i zbog bake jer je bila profesionalna balerina. Sva sam bila ženstvena, skakutala, ali sam batalila. Probala sam i klizanje.
A onda je došlo ono pravo.
– Tenis sam videla na TV. Igrao je Nole, ali se ne sećam šta. Otišla sam na jedan trening, pa drugi, treći i po ceo dan sam bila na Partizanu. Po pet sati. Imala sam pet i po godina.
Olgin tenis nije kraj sportske dinastije Danilović.
– Jedva čekam da dođem kući, nisam videla dugo ni brata ni sestru.
A na pitanje da li oni nešto treniraju, kaže:
– Još su mali. Sestra ima deset godina i igra odbojku. Pokušala je tenis, ali ja ne dam. Ne treba joj to. Drugo, ona je umetnička duša. Za crtanje je, to voli. A brat je hiperaktivan, imamo dva koša kod kuće, jedan da može da zakuca, a drugi pravi. On ima osam godina, prvo je trenirao košarku a sada je prešao fudbal.