Sezona lova na „divlje" prevoznike
Саобраћајни инспектори у непрекидној контроли (Фото: О. Јанковић)
Pančevo – Na ulazu u Pančevo, kad se prođe stari Tamiški most, već tri meseca inspektori gradske saobraćajne inspekcije love „divlje” prevoznike, koji na sve načine pokušavaju da lokalnom autoprevoznom preduzeću otmu putnike na najfrekventnijoj relaciji Pančevo–Beograd.
Obračun s problemom nelegalnog prevoza, koji već petnaestak godina divlja Pančevom, nešto manje i okolnim selima, a najviše na relaciji do glavnog grada, počeo je sredinom marta, sedmodnevnom akcijom kontrole združenih snaga republičke inspekcije za drumski saobraćaj, inspektora rada Južnobanatskog upravnog okruga i grada i saobraćajne i kriminalističke policije u Pančevu.
Kontrolu ovakvog obima iniciralo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Asistenciju u organizaciji pružio je Okrug, u koji je odmah po početku akcije stiglo nekoliko anonimnih i pretećih poruka, a usledio odgovor da je ovo samo početak borbe… Tako su i danas inspekcijske barikade na dva punkta i u isto toliko smena svakodnevno prisutne na prilazima gradu.
To, u brojkama, znači da je zaključno sa 3. junom iz saobraćaja isključeno ukupno 17 vozila, a zapisnički evidentirano još 30 putničkih automobila, koje je po zakonu tek posle mesec dana moguće isključiti iz saobraćaja. Zbog nepropisnog parkiranja napisana su 62 prekršajna naloga.
Saobraćajna policija kontroliše i tehničku ispravnost vozila, ali i ona za koje postoji osnovana sumnja da su predmet određenog krivičnog dela, što je takođe jedan od načina da se uvede red, kažu u gradskom Sekretarijatu za inspekcijske poslove. „U ovom trenutku na terenu su četiri saobraćajna inspektora, koji su u kontroli radnim danima. Asistenciju imamo i sa beogradske strane, kada kolege sa spiskom vozila koja se bave ovom nelegalnom delatnošću koji smo im dostavili proveravaju prevoznike. Rezultati bi bili i bolji kad bismo imali više ljudi za neprekidna dežurstva”, kaže za „Politiku” Milovan Ćirović, sekretar ovog Sekretarijata.
On objašnjava da trenutne brojke nisu velike, upravo zbog dobrih rezultata njihovog rada na terenu, koji nije prestajao već četiri godine. Sa oko 250 nelegalnih prevoznika, koliko ih je 2012. bilo na teritoriji grada Pančeva, broj „divljaka” smanjen je na oko 60. Ćirović obećava da borba neće prestati sve dok ovaj oblik „sive ekonomije” na teritoriji koja je u nadležnosti Sekretarijata ne bude iskorenjen.
Sve ovo uvećalo je prihode Autotransportnog preduzeća Pančevo, mada konačnu računicu još nisu izveli. U gradskom prevozniku smatraju da su na odgovarajući način odgovorili potrebama uvećanog broja korisnika usluga u mesnom i međumesnom saobraćaju. Svoju bazu pojačali su sa 12 novih autobusa.
Iz gradskog Sekretarijata za inspekcijske poslove poručuju da će do daljeg gradom krstariti i jedna ekipa inspektora, koja će uz asistenciju policije kontrolisati sve one koji još ne odustaju od prevoza putnika iako nisu registrovani za ovu vrstu delatnosti. Takvi će najpre usmeno ili pismeno biti opominjani, a potom i isključivani iz saobraćaja. U saradnji s Gradskom upravom Beograda, kontrole će biti nastavljene i s druge stane Dunava, ali je, po rečima Milovana Ćirovića, „manjkavost što su tamo kontrole sporadične”.
Bolji učinak akcije čeka da u praksi zaživi operativni plan pančevačkog Sekretarijata, koji predviđa šest punktova u gradu uz pojačanje drugih inspekcija, a što bi značilo četvorostruko veći broj ljudi na terenu i konačno proterivanje „divljih” prevoznika sa pančevačkih puteva.