Šest vekova Vojke bez čestitke zvaničnika

14. 06. 2016. 18:05

Војка, снимак из авиона (Фото МЗ Војка)

Vojka – Otkako je prošla pruga posred Srema, od tada se južni deo naziva svinjski, a severni vinski. Dogodilo se to u drugoj polovini 19. veka. Južno od pruge, prema Savi, guste su hrastove šume u kojima je bilo nebrojeno krda svinja, a severno, u Fruškoj gori, bili su nepregledni čokoti vinove loze. Paori istočnog dela Srema, oko Stare Pazove, Inđije i Zemuna, u istoj meri su gajili svinje i podizali vinograde, i tako nisu pripadali nijednoj od dve podele. Neko se dosetio da svadbe ovog kraja odišu miomirisom ruzmarina i tako je nastao i naziv ruzmarinski Srem.

E u tom delu Srema, nasred puta od Beograda prema Novom Sadu, šest vekova postoji selo Vojka. Meštani pamte legendu da je nešto pre 1416. godine, otkada je prvi pisani trag o nazivu selu, u vreme ugarskog kraljevstva, u selu bila prelepa devojka Vojka u koju se zaljubio plemić i zbog nje dao da se selo tako nazove. Ima i drugih legendi, ali Vojčani ovu najviše vole.

– Naše devojke su i danas tako lepe kao Vojka onda – sa osmehom nas je dočekao, na proslavi jubileja šest vekova sela, Ljuban Skopljak, predsednik  Vojke.

– Mi smo vredni ljudi, kako na njivama, tako i podizanju našeg sela u komunalnom, kulturnom, sportskom , obrazovnom, zdravstvenom, ekološkom i svakom drugom smislu – dodaje on.

Tako nešto odmah se može zapaziti čim se kroči u ovo selo sa 5.000 žitelja u 1.400 kuća, poređanih u 34 široka šora. U centru je kao nekoj savremenoj varoši. Dominira zdanje pravoslavne crkve. Kažu da je sa najvišim tornjem u Sremu. Morate dobro zabaciti glavu da biste na vrhu videli krst. Preko puta je škola, a na drugoj strani dom kulture i prostor Mesne zajednice Vojka sa etnografskom postavkom koja svedoči o šest vekova postojanja ovog naselja.

– Povodom jubileja uređujemo asfalt u 17 ulica, i ne samo to. Cele godine ćemo imati neku od svetkovina posvećenu ovom velikom jubileju. Pred izbore imali smo svečanu akademiju u domu kulture i na letnjoj pozornici. Bili su i naši ugledni Vojčani iz celog sveta. Zvali smo i državni vrh. Niko nam nije došao. Neki su obećali da će doći, priznavši da je veliki događaj da jedno selo u Srbiji obeležava 600 godina postojanja, a neki nisu ništa odgovorili. Očekivali smo bar čestitku od predsednika Srbije i predsednika Vlade Srbije, ili bar nekog ministra... Gradonačelnik Beograda bio je uoči izbora u Vojki i oduševio se našim jubilejom, obećavši da će doći. I nije došao – kaže Ljuban Skopljak.

Vojčani su slavili četiri dana sa kulturnim programima veoma zavidnog nivoa i u tome imali veliku podršku lokalne samouprave u Staroj Pazovi.

Njihov meštanin Mija Putnikov poklonio je bika koji je ispečen na ražnju za sve zvanice na proslavi.

– Naše selo proizvede do 20 puta više hrane nego što je potrebno našim meštanima za godinu dana. U ataru imamo više od 5.000 hektara najbolje oraće zemlje. Povrh toga, naši ratari rade u arendu više od hiljadu hektara u atarima susednih sela. Godišnje se proizvede u Vojki više od 70.000 tona hrane. Ovde ljudi tokom godine tove više od 50.000 svinja i 5.000 junadi, a u isto vreme naši meštani imaju vinograde u ataru sela Čortanovci. Ti vinogradi traju koliko i selo Vojka. U selu ima više od hiljadu automobila i isto toliko traktora sa priključnim mašinama. Imamo potencijal da nas bude svakog dana više. Naša mladost prilično ostaje ovde – govori s ponosom Skopljak.

Od matičarke Jelene Kepić doznajemo da je u Vojki dosad u ovoj godini bilo 10 svadbi i da su rođena 23 deteta. Za školu u septembru biće spremno 42 đaka prvaka. Sekretar u mesnoj zajednici Radmila Belegišanin pored redovnog posla vodi i brigu o udruženjima građana u selu, a njen rad, takođe, zaslužuje hvalu.

– Samo u sportskim i kulturnim društvima više je od 500 naših meštana. Treba o svima voditi evidenciju i naći im se na usluzi. Radmila to uspešno obavlja. Fudbalski klub Sremac osnovan je 1927. godine, a KUD „Slavko Gajin” postoji 70 godina. Naša slikarska sekcija jedna je od najaktivnijih u Sremu. Imamo i stalnu postavku zahvaljujući njima. Takođe, imamo i konjički klub, društvo golubara, lovce koji su izdali nedavno monografiju, penzionere, ekologe i druga društva – nabraja predsednik sela.

U Vojki postoji i savremena škola sa 420 đaka i sportska hala za hiljadu gledalaca.