Ukrajinci se već oprostili od šampionata
(Фото Ројтерс)
Nisu preveliki fudbalski znalci, ali ih, kao i većinu ostrvskih selekcija, krasi velika borbenost. Severna Irska je ostvarila prvu pobedu na evropskim šampionatima a strelac jedinog gola Mekoli upisao se u fudbalsku istoriju svoje zemlje, jer je prvi strelac na evropskim šampionatima.
Ovim porazom Ukrajina se samo posle dva odigrana kola i definitivno oprostila od šampionata, s tim što je u trećem kolu očekuje još i duel sa Poljskom.
Zanimljivo je da samo petorica fudbalera Severne Irske igraju u Premijer ligi, a ostali u nižim ligama Engleske i Škotske, a ni jedan ne igra u domaćem šampionatu. Međutim, ni to nije bio veliki problem da se ta reprezentacija nađe na završnici evropskog šampionata.
Posle poraza na startu od Poljske, selektor Irske odlučio se na korenite promene u igračkom sastavu, pa je protiv Ukrajinaca šansu dao čak petorici novih fudbalera. Sa druge strane, Ukrajina, koja je u prvom kolu izgubila od Nemačke nije pretrpela neke značajnije promene, osim što je Seleznjov zauzeo glavno mesto u napadu.
Znalo se pre duela u Lionu, da će pobednik iz ovog duela osvojiti treće mesto i time steći realne šanse da se domogne druge faze takmičenja, bez obzira što ih očekuje još jedna utakmica u grupi.
Irci su u prvih pola časa igre pokazali veliku želju da postignu pogodak, međutim, očigledan je bio kvalitet odbrambenih igrača Ukrajine, koji su veoma lako izlazili na kraj sa Vašingtonom i ostalim napadačima protivničkog tima.
Prvu ozbiljniju priliku Irska je imala u 33. minutu kada je posle centršuta iz kornera, štoper Katharta visoko nadskočio čitavu odbranu, šutirao, ali je lopta prošla pored stative.
U samom finišu prvog poluvremena kapiten Stiven Dejvis je dobro šutirao ali se golman Pjatov dobro snašao odbranivši ni malo lak udarac iz ugla. Treba još reći da je Ukrajina malo pokazala, da se uglavnom opredelila za defanzivu, s tim što se u drugom poluvremenu očekivala daleko veća borba.
Igrao se 49. minut kada je Garet Mekoli matirao glavom nemoćnog Pjatova. Irska je povela iz prekida nakon odlično izvedenog centaršuta Norvuda, štoper Iraca je visoko skočio i u stilu ostrvskih majstora igre glavom, uspeo da smesti loptu u mrežu Ukrajinaca.
Bio je to istorijski gol jednog od najiskusnijih irskih igrača, s obzirom da je juče postigao prvi gol za svoju zemlju na evropskim šampionatima!
U 57. minutu Lion je zahvatilo veliko nevreme, u jednom momentu teren bio pokriven ledom, pa je sudija Kralovec bio primoran da na trenutak prekine igru. Srećom, pauza je trajala samo dva - tri minuta.
Čim su se igrači vratili na teren, Ukrajina je krenula nešto odlučnije, prebacujući težište igre na polovinu rivala, probudio se i Konopljanka, od koga se iskre mnogo više očekivalo u ovoj utakmici. Poslednjih četvrt časa utakmice Ukrajina je krenula još odlučnije, u želji da stigne do izjednačenja i time izbegne eliminaciju sa šampionata posle samo dva odigrana kola.
Pokušao je Kovalenko u 78. minutu, ali nije to bio udarac od koga se Mekgovern uplašio.
U poslednjem minutu utakmice pokušao je Jarmolenko ali sve je već bilo kasno. Magin je u šestomminutu nadoknade vremena samo zapečatirao sudbinu svom rivalu. Na odbijenu loptu sjajno je reagovao i postavio konačan rezlutat meče!
Stadion: Park Olimpik. Gledalaca: 55. 000. Sudija: Pavel Kralovec (Češka). Strelci: Garet Mekoli u 49, Magin u 90 (6). Žuti kartoni: Vord, Dalas (Severna Irska), Sidorčuk (Ukrajina)
Ukrajina: Pjatov 6 Fedecki 6, Kačeridi 6, Rakicki 6, Ševčuk 6, Sidorčik 6 (od 77. Garmaš -), Stepanenko 6, Jarmočlenko 6, Kovalenko 6 (od 84. Sičenko -), Konopljanka 6, Seleznjov 6 (od 72. Zozulja 6).
Severna Irska: Mekgovern 7, Hjuz 7, Kethart 7, Mekoli 7,5, Dž. Evans 7 (od 90. Megid), Dejvis 7, Vard 7 (od 67. Magin -), K. Evans 7, Norvud 7, Dalas 6, Vašington 7 (od 85. Magenis -).