Deseta tačka
Čudno je da brojni blogeri i eksperti „vučićolozi” nisu primetili ništa neobično u mandatarovih 10 tačaka programa nove vlade. Prvih devet teza tiču se uglavnom unutrašnjih i ekonomskih pitanja, dok je na desetom mestu „put Srbije u Evropsku uniju”.
Od oktobarskih promena, sve vlade su evropske integracije obično isticale kao imperativni cilj. Bivši premijeri i predsednici licitirali su magičnim, ali nerealnim datumima ulaska Srbije u EU, koje su odavno prekrili snegovi, ruzmarin i Hag.
Program je objavljen u medijima pre tri nedelje, kada se između Vučića i zapadnih ambasadora još nije odigrala mala diplomatska drama. Ostalo je, doduše, nejasno ko koga tu u tom dramskom komadu destabilizuje, s obzirom na to da su se ambasadori Skot i Davenport našli uzdrmani pisanjem tabloida o tome da igraju vodeću ulogu u pripremi „srpskog Majdana”.
Sastanak je održan u vladi, ambasadori su uhvatili premijera u mašinu, ali demokratsku. Bilo ih je dva prema jedan, ali je ostalo nejasno da li su zaista imali većinu.
Stekao se utisak da su se pomirili, ali samo „90 odsto”, kako je i sam Vučić opisao procenat podudarnosti u stavovima. Opozicioni blogeri su posle na tih deset odsto dodali još jednu nulu, pa su tvrdili da razlaz nije prevaziđen, iako je američki ambasador potvrdio privrženost „Vučićevom planu” za ulazak Srbije u EU 2020. godine.
Tih deset odsto nekima zaista može da liči na sto, posebno onima koji ne zaboravljaju da je dva dana nakon što je EU stavio na deseto mesto otišao u privatnu posetu Kremlju. A ovih dana dolazi u Srbiju i kineski predsednik.
U medijskim najavama mandatarskog ekspozea, pre EU integracija, našle su se tačke poput novih radnih mesta, rešavanja budžetskog deficita, povezivanja sa svetom kroz razvoj infrastrukture, zatim poljoprivreda, obrazovanje, zdravstvo, borba protiv korupcije, reforma javnog sektora i bezbednost Srbije, a tek na kraju liste EU. To je i logično, ako znamo da su države koje su ušle u EU pre nego što su rešile ove probleme – postale balast drugima.
Oni koje je Vučićeva deseta tačka u programu podsetila na Koštuničinu devetu rupu na svirali, kako je bivši predsednik Jugoslavije opisivao obavezu saradnje sa Haškim tribunalom, možda su zaboravili da je bivši lider DSS-a ostao upamćen kao čovek koji je ubedio najveći broj optuženih da se dobrovoljno predaju Hagu. Tako i kod Vučića nema garancija da deseta rupa neće postati prva.
U novom programu vlade, treća tačka o razvoju infrastrukture povezuje se sa Kinom i investicijama u okviru „Puta svile”, dok tačka broj devet, koja se tiče bezbednosti, može imati veze sa vojnotehničkom saradnjom sa Moskvom.
Ako su zapadne diplomate stekle utisak da postaju deseta rupa na Vučićevoj svirali, možda treba da ponovo pročitaju njegovu tačku broj jedan – o novim radnim mestima. Logično je da su za Srbiju na prvom mestu oni koji to mogu da omoguće.