Počinje šesti ,,Džezibar"

Miroljub Dugalić

01. 07. 2016. 16:37

Уметнички директор фестивала „Џезибар” Васил Хаџиманов свираће са триом ,,Свети” али и са Дејвидом Бинијем (Фото Р. Крстинић)

Kraljevo – Šesti međunarodni festival džeza, poznat pod popularnim nazivom ,,Džezibar”, počinje večeras u Kraljevu. Trajaće tri večeri tokom kojih će se ljubiteljima džeza iz grada na Ibru i okolnih mesta predstaviti tridesetak poznatih, a i mladih džezera. Organizator ovog festivala je, kao i ranijih godina, ovdašnji kulturni centar „Ribnica”.

Večerašnje, svečano otvaranje biće održano u dvorištu ,,Francuske kuće”, uz nastup dva benda i promociju knjige o bluzu. Autor tog dela, pod nazivom ,,Isceljujuća moć bluza”, jeste muzičar Tibor Nađ, a publici će se predstaviti grupa džez muzičari ,,Flou moušn” i kraljevački bend ,,Gudvil”.

Drugog i trećeg dana festivala program će se uglavnom odvijati na Trgu srpskih ratnika. Tu će, sutra uveče najpre nastupiti Vasko Atanasovski trio iz Slovenije, koji čine poznati slovenački muzičari Vasko Atanasovski, vođa sastava i autor muzike i tekstova, bubnjar Marjan Stanić i gitarista Dejan Lapanja. Energični nastupi ovog sastava, uz eklektičan miks muzičkih stilova, nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Tekstovi na engleskom, srpskom, hrvatskom i slovenačkom su uglavnom o ljubavi, inspirisani humorom i duhovitim metaforama. Na istom trgu od 21 sat nastupa niški muzički sastav ,,Ejot”. Sa više od stotinu koncerata u 20 zemalja širom sveta i pohvalama od strane kritičara i publike „Ejot” se izdvaja kao jedan od najzanimljivijih bendova u Evropi.

Od 22 sata sviraće i trio ,,Sveti”, u sastavu: Marko Đorđević, Vasil Hadžimanov i Branko Trijić. Bubnjar Marko Đorđević nastupa sa svetski poznatim muzičarima i za sobom ima pedesetak albuma. Vasil Hadžimanov je poznati džez muzičar, kompozitor, i umetnički direktor festivala „Džezibar”, a Branko Trijić, vrsni gitarista, učio je od legendarnog Radomira Mihajlovića Točka iz „Smaka”, a zatim otišao na usavršavanje u Holandiju, gde je diplomirao na muzičkoj akademiji u Amsterdamu.

U nedelju 3. jula na bini centralnog kraljevačkog trga od 20 sati nastupiće ,,Rubikons bend” Marka Markovića, poznatog trubača i kompozitora, koji uglavnom čine i talentovani mladi džez muzičari. Repertoar benda je jedinstven spoj klasičnog i modernog džeza sa karakterističnim južnjačkim pečatom.

Publici će se zatim predstaviti poznati američki saksofonista i kompozitor Dejvid Bini, bubnjar Peđa Milutinović i basista Petar Krstajić. Uz spoj elektronske muzike i akustičnih instrumenata oni će izvoditi džez, rok i fank muziku. Za Binija se često kaže da je jedan od najoriginalnijih umova u savremenoj muzici. Ovaj istaknuti saksofonista i kompozitor iz Amerike nastupao je sa najvećim svetskim imenima iz sveta muzike, pa se tako u Karnegi holu na bini pojavio i sa čuvenom Aretom Frenklin. Kao gost će sa bendom nastupiti i Vasil Hadžimanov.

Šesti ,,Džezibar” će zatvoriti bluz-rok bend ,,Karvin Džons” iz Arizone. Ovaj sastav je dobitnik mnogih prestižnih nagrada i priznanja, a Karvin Džons je svrstan među 50 najboljih gitarista na svetskoj muzičkoj sceni.

Kao i ranijih godina – ulaz za ljubitelje džeza u Kraljevu sve tri festivalske večeri biće besplatan.