Rim se hvali sređenim Koloseumom

02. 07. 2016. 18:00

Амфитеатар за гладијаторске борбе саграђен је пре скоро 2.000 година (Фото Ројтерс)

Rim – Iako su i ranije bili ponosni, Italijani su sada, za nijansu ponosniji na jednu od najvećih znamenitosti svoje zemlje – Koloseum u Rimu, čija restauracija fasade je završena.

Amfiteatar za gladijatorske borbe sagrađen pre skoro 2.000 godina, koji godišnje poseti šest miliona turista, zablistao je pre nekoliko dana posle godina zapuštenosti.

Usled smanjene finansijske pomoći države, i loše politike i brige o kulturnim znamenitostima, brojni istorijski spomenici u Italiji zanemarivani su decenijama, što je ugrozilo, između ostalog, 51 spomenik Uneskove svetske kulturne baštine. Među tim spomenicima je i rimski Koloseum, koji nije obnavljan još od vremena Musolinija, a čiju obnovu je inicirao pre pet godina poznati proizvođač cipela „Tods”, ponudivši 25 miliona evra za restauraciju simbola antičkog Rima.

Uprkos riziku da čitav projekt obnove Koloseuma propadne zbog kontroverzi u vezi sa ugovorom o restauraciji građevine, sređivanje fasade amfiteatra kraj Rimskog foruma sada je završeno. Predsednik italijanske vlade Mateo Renci pohvalio je ogromni projekat čišćenja i sređivanja jedne od najvećih građevina antičkog sveta, koji, kako kaže, treba da služi za primer zaštite velike nacionalne kulturne baštine, preneo je Rojters.

U protekle tri godine, restauratori su četkama od prirodnog vlakna očistili više od 10.000 kvadratnih metara kamene fasade, nanoseći 1.700 kilograma gita u pukotine na zidovima, dok je spomenik i dalje bio otvoren za posete.

Sledeća faza restauracije je unutrašnjoj Koloseuma, a ministar za kulturu Italije Dario Frančeskini već je izdvojio 18 miliona evra za sređivanje centralnog podijuma za kulturne događaje.

Tanjug