Nosferatu – Simfonija užasa

05. 07. 2016. 00:04

Аустријски оргуљаш Франц Данксагмилер у Коларчевој задужбини (Фото А. Васиљевић)

Povodom Međunarodnog festivala „Dani orgulja”, u Kolarčevoj zadužbini mnogobrojnoj publici predstavio se austrijski umetnik Franc Danksagmiler. On je svirao muziku na orguljama i „elektronici”, za kultni nemi film „Nosferatu – Simfonija užasa”, iz 1922. godine. Ovaj umetnik poznat je po senzacionalnim i energičnim, ali jedinstvenim izvođenjima žive muzike za neme filmove, pa je tako i u ponedeljak uveče oživeo duh vremena kada su se filmovi gledali uz muzičku pratnju u bioskopskim salama.


(Foto A. Vasiljević)

Danksagmiler uživa da stvara muziku prateći neme filmove, kao dete je improvizovao muziku na orguljama uz priče i bajke. Nastupao je sa mnogim poznatim muzičarima i orkestrima.