Obeležen Dan nezavisnosti SAD

06. 07. 2016. 09:12

Домаћини са Александром Вучићем (Фото Анђелко Васиљевић)

Dan nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država obeležen je u utorak uveče prijemom u bašti rezidencije američkog ambasadora Kajla Skota. Marinci su na početku večeri Skotu predali zastavu, a zatim su izvedene himne. Američku je otpevao Stiv Rajder, a „Bože pravde” deca iz hora „Čarolija”.

– Četvrtog jula obeležili smo 240 godina od kada su osnivači Amerike proglasili novu naciju posvećenu univerzalnom pravu na ljudsko dostojanstvo, političko angažovanje i ekonomski napredak. Njihova Deklaracija nezavisnosti svedočila je o njihovim težnjama. Danas podsećam da sve velike težnje zahtevaju posvećenost. Trebalo nam je sedam godina borbe da zadobijemo svoju slobodu. I zaista, kada su 11 godina kasnije pisali naš Ustav, očevi osnivači podsetili su Amerikance da naš politički sistem treba da stvori „savršeniju naciju” – rekao je ambasador Skot, pozdravljajući zvanice na srpskom i engleskom jeziku.


Visoke zvanice u bašti rezidencije američkog ambasadora  (Foto Anđelko Vasiljević)

Amerika, prema njegovim rečima, i dalje radi na ostvarenju tog cilja u svojoj zemlji, ali i u partnerstvu sa narodima i vladama širom sveta.

 – Mi, Amerikanci, obeležavamo 4. jul proslavama koje nas zbližavaju baš kao i večeras kada slavimo sa našim prijateljima iz Srbije. Zajedno delimo iste ciljeve koji su utkani u Deklaraciju nezavisnosti potpisanu pre 240 godina – istakao je američki ambasador.

Gostima je zatim poručio da se raskomote i uživaju u večeri. Nazdravio je zvanicama poželevši im „život, slobodu i težnju ka sreći” što su, po Deklaraciji, neotuđiva prava svih ljudi.


Marinci su predali zastavu ambasadoru SAD Kajlu Skotu (Foto Anđelko Vasiljević)

Proslavi američkog nacionalnog praznika prisustvovali su predsednik Tomislav Nikolić, premijer Srbije Aleksandar Vučić, predsednica Narodne skupštine Maja Gojković, ministri Ivan Tasovac, Velimir Ilić, Snežana Bogosavljević-Bošković, Kori Udovički, Srđan Verbić, Ivica Dačić... Na prijemu su bili i šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, novoizabrani predsednik skupštinskog Odbora za obrazovanje i nauku, nekadašnji muftija Muamer Zukorlić, kao i patrijarh Irinej, nadbiskup Stanislav Hočevar, rabin Isak Asijel i novi muftija srbijanski Abdulah Numan. Među zvanicama su bili i članovi diplomatskog kora, visoki zvaničnici opozicionih partija, Ružica Đinđić, Vuk i Danica Drašković...