Vrelina smeta i psima

10. 07. 2016. 19:44

(Фото Дарко Ћирков)

– Osećam da ću ispariti – našalila se jedna sugrađanka vozeći se u neklimatizovanom autobusu, a ostali njeni „sapatnici” su se saglasili komentarišući da je ovo leto zaista pakleno. Kada je izašla iz vozila, na sledećoj stanici, u hladu je ugledala psa koji teško dahće. Odmah je shvatila da životinje koje ceo dan provode na vrelom asfaltu teže podnose vrućinu nego ljudi koji se uvek mogu ohladiti pod tušem, ispod klima-uređaja, nekim ledenim napitkom ili sladoledom. Trknula je do stana, u činiju nasula vodu i ubrzo se vratila kod mešanca koji je, žedan, halapljivo prihvatio ponuđenu tečnost.

Način na koji je ova Beograđanka postupila human je potez koji zaista može olakšati vrele dane životinjama koje žive na ulici, kaže veterinar Nikoleta Novak.

– Nezbrinutim kucama i macama najlakše možemo pomoći tako što ćemo prepoloviti plastičnu flašu, nasuti u nju hladnu vodu i ostaviti u hladovini, tako da ne smeta prolaznicima. Kada je zaista toplo, ovo treba da radimo i po nekoliko puta dnevno jer se voda brzo zagreva – kaže Novak.

Ona upozorava i vlasnike ljubimaca da na visokim temperaturama povedu računa o svojim mezimcima.

– U podne, kada je najveća vrućina, nijednu kucu ne bi trebalo izvoditi napolje. Postoje vrste, kao što su buldozi i bokseri, odnosno psi kratke njuške, koji su na toplotu preosetljivi i vrlo lako mogu da se pregreju. Ljubimce nikako ne bi trebalo ostavljati u automobilima jer su se dešavali slučajevi da pas koji je samo dvadeset minuta bio u kolima, i to u proleće, kada je mnogo manje toplo, ugine od vrućine – ističe Novak.

U šetnju, poručuje ova veterinarka, pse bi trebalo voditi samo rano ujutru i kasno uveče i pri tom paziti da ne budu preterano aktivni i da ne trče mnogo.

– Većina rasa voli da pliva i u toku letnjih dana to im treba dopustiti. Ukoliko je u pitanju kupanje u reci, kuce treba isprati tekućom vodom, zbog podložnosti njihove kože različitim ekcemima. Ako ljubimce ne vodimo na plivanje, možemo ih kvasiti po nekoliko puta dnevno – objašnjava Novak i dodaje da na letnjem jelovniku ljubimaca treba da se nađe samo laganija hrana.