Mnogo je neistinitih priča

03. 09. 2016. 22:15

Новак Ђоковић: „Мислим да у овом тренутку све иде у добром смеру” (Фото Ројтерс)

Od našeg izveštača

Ono što je želeo to je i dobio. Novak Đoković će u osmini finala Ju-Es opena igrati protiv Britanca Kajla Edmunda. Srbin je ovakav ishod naslutio još dok je duel Edmunda i Iznera bio u toku.

– Iskreno više bih voleo Edmunda za rivala, jer igrati protiv Iznera pred njegovom publikom nije lako. Iako je meč počeo i Amerikanaca je favorit, ne bih se kladio na njega – rekao je Đoković.

Njegove reči su dobile potvrdu na delu. Edmund je slavio 6:4, 3:6, 6:2, 7:6 (7:5) i prvi put stigao do četvrte runde na jednom grend slemu. Biće ovo njihov drugi međusobni meč. Novak je slavio u Majamiju ove godine 6:3, 6:3.

– Probio se u poslednjih šest meseci. Odigrao je fantastično Dejvis kup, gledao sam ga. Imao je nekoliko četvrtfinala, polufinala ATP turnira. Vrlo je mlad, mada deluje kao da je sazreo. Ima prilično snažan servis, dobar forhend, dobro se kreće. Dobio je ovde Gaskea u prvom kolu. Veoma je dobar igrač, neće biti nimalo lako – analizirao je svog rivala Đoković.

I dok se Britanac namučio da dođe do osmine finala, 29-godišnji Beograđanin je proveo na terenu 20 minuta. Tada je Mihail Južni odlučio da se preda pri rezultatu 4:2 za Srbina u prvom setu. Razlog je povreda zadnje lože.

– Nikada mi se ovo nije dogodilo na grend slem turnirima. Prvo predaja Veselog bez borbe, a onda ovo sa Južnim. Samo sam jednom pre ovoga imao predaju na najvećim turnirima i to Fonjinija 2011, u četvrtfinalu Rolan Garosa. Nije dobro ni za igrače ni za gledaoce koji su platili kartu da gledaju mečeve. Nisam uopšte razmišljao o takvom scenariju, pogotovu što prethodni duel nisam ni počeo. Tako je, kako je. Odradio sam dobar trening posle toga i trudim se da razmišljam pozitivno – rekao je Đoković.

Ovakva situacija može da bude mač sa dve oštrice. Svetski broj jedan ipak misli da je više pozitivnih aspekata.

– Zavisi kako gledate na stvari. S obzirom na broj mečeva koje sam odigrao tokom sezone, kao i određene poteškoće sa telom, dobro je što imam kraće mečeve i više dana za odmor. Sa druge strane, došli ste u drugu nedelju grend slema sa jednim i po odigranim mečom. Na neki način želite da ste na terenu više vremena, kako bi se što bolje spremili za duele sa vodećim igračima. Generalno nisam zabrinut za svoju igru. Odlično sam radio u proteklih nekoliko dana. Zdravstveno sam mnogo bolje nego na početku turnira. Mislim da u ovom trenutku sve ide u dobrom smeru.

U poslednjih nekoliko dana se više govori o Novakovim povredama, nego o njegovoj igri i potencijalnim rivala. Srpski as želi da pobegne od toga.

– Mnogo je priča u novinama koje nisu istinite. Vidim da ljudi nagađaju da li je rame, da li je vrat, lakat. Ne volim da pričam o tome, jer to nisu stvari za javnost. Takođe to previše otkriva stvari koje ne želim da drugi znaju. U ovom trenutku sam zadovoljan kako je sve prošlo proteklih dana. Pauza mi je stvarno dobro došla. Sve mi je išlo na ruku. Sada je kao što sam rekao sve mnogo, mnogo bolje.

Prvi put posle mnogo vremena, po mišljenju eksperata, Novak Đoković nije prvi favorit za titulu na jednom grend slem turniru. Ta uloga je sada dodeljena Endiju Mariju, osvjaču olimpijskog zlata i Vimbldona. Najviše zbog Novakovih zdravstevnih tegoba.

– Posao je novinara i eksperata da spekulišu i prognoziraju, da iznesu svoje mišljenje ko će da pobedi. Sve ja to poštujem, ali iskreno ne obraćam mnogo pažnje. U pojedinim delovima moje karijere sve sam pratio i to mi je odvraćalo misli. Sada više ne. Znam koje su moje mogućnosti, znam šta mogu da postignem. Kada igram svoj najbolji tenis, mogu da pobedim bilo koga, na bilo kojoj podlozi. Fokusiran sam da dostignem sklad tela i uma i da se na terenu uvek predstavim u najboljem izdanju.

Do sada je na turniru bilo nekoliko iznenađenja. Turnir su napustili Čilić, Raonić, Gaske... Novak je u toku sa dešavanjima.

– Pratim naravno mečeve svojih rivala. Kada ste na grend slemu gledate duel ili dva kada se vratite u hotelsku sobu. I kada nisam ovde na terenima, tenis je stalno na ekranima. Ne samo u komleksu, nego svuda u gradu. Možete da osetite tu pozitivnu vibraciju. Pratite naravno glavne rivale, šta rade, kako igraju. Svi mi to radimo. Međutim, glavni fokus je na mojoj igri i na sledećem protivniku.

Srbin je više od 100 nedelja uzastopno na vrhu ATP liste, više od 200 ukupno. Osvojio je 12 grend slem titula i 30 trofeja na takmičenjima Masters serije. Na pitanje da li se umorio od toga da ga svi izazivaju i da žele da ga pobede, rekao je:

– Nisam se umorio. Uživam u ovome što radim. Volim ovaj sport. To je moj izbor i blagosloven sam što ima toliko ljudi koji me podržavaju i žrtvuju se da bih ja bio što uspešniji. Malo je ljudi na svetu koji mogu da ostvare svoje snove. To me održava i motiviše. I naravno, volim da se takmičim. Dok god postoji ta vatra u meni trudiću se da budem još bolji.

 

Odgovara mi krovna konstrukcija

Postavljena krovne konstrukcije u mnogome je promenio uslove na stadionu „Artur Eš“. Teren je sada stalno poluzatvoren, vetar i sunce imaju mnogo manje uticaja.

– Mnogo je približnije dvorani, što meni nesumnjivo odgovara. Radujem se celoj konstrukciji, radovao sam se i prošle godine. Već tada je bilo kompletirano 70-80 posto, tako da je bio osećaj kao da ste u zatvorenom prostoru. Pogotovu u tim kasnim popodnevnim i večernjim časovima, kada nema sunca i mnogo manje vetra. Taj vetar je uvek bio nezgodan i meni je pravio probleme – kaže Đoković.

Novak se prisetio dva meča za titulu.

– Posebno je bilo nezgodno u finalima protiv Marija 2012. i Nadala 2013. godine. Tada sam dozvolio da me vetar omete i nisam igrao na svom nivou. Sada toga ima mnogo manje. To mi dozvoljava da pružim moju karakterističnu igru, koja se zasniva na ritmu, kretnji, tajmingu. Volim da imam kontrolu i sada mi je lakše.

 

Opekao sam se u prošlosti

Kao i kod svih velikih zvezda, ono što Đoković kaže uvek ima snažan odjek u javnosti. Najbolji na planeti kaže da još uvek greši po tom pitanju.

– Bitno je da imaš svest šta izlazi iz usta. Uvek sve moram da izmerim pa da isečem. Imao sam situacija da sam se opekao u prošlosti. Po nekada naprasno iznesem svoje mišljenje, emotivno, impulsivno, ove godine se to dogodilo u Indijan Velsu u priči o muškom i ženskom tenisu.

Novak ima i ljude koje se brinu o tom javnom nastupu.

– Svako ima specifičan odnos sa medijima. Sve vas gledam kao deo sveta u kojem sam ja, kao kolege. Kažem nešto iskreno, a onda se to prenese drugačije ili protumači. Neke lekcije sam naučio, ali i dalje radim obuke sa stručnim licima, koji poznaju dobro odnose sa javnošću – nasmejao se vlasnik 12 grend slem trofeja.

Đoković ističe da je ipak najvažnije da ljudi budu samostalni.

– Bitno je da čovek kaže ono što misli, da ima neki stav u životu. Bilo da je sa prijateljima, familijom ili nekim koga ne poznajete dovoljno. Svi smo mi ljudi, ja cenim vaš posao, kao i vi moj, tako da se trudim da radimo sinhronizovano.

Poseta za istoriju

U petak, 2. septembra, kada su igrali Novak Đoković u dnevnom, a Rafael Nadal u noćnom terminu pala su tri rekorda po poseti. Mečeve je u dnevnom terminu videlo 40.280 ljudi, a u noćnom 25.006. Ukupna poseta bila je 65.286 ljudi.

 

Edmund: Veliko iskustvo

Kajl Edmund je blistao u dosadašnjem delu takmičenja u Njujorku. U prvom kolu je dobio Gaskea, a u trećem i sjajnog servera Iznera.

– Dobro mi ide za sada. Znam da publika nije želela da eliminišem američkog igrača, ali mi je drago da sam ih razočarao. Izner je izuzetan servis. Ne daje mnogo šansi i zato svaku morate da iskoristite. Odlično sam reternirao, bio veoma dobar u taj brejku četvrtog seta  i na kraju pobedio.

Nagrada je stigla u vidu susreta sa Novakom Đokovićem.

– Najteži mogući zadatak. Svetski broj jedan. Neverovatno je koliko je konstantan. Odlično se kreće, jako teško mu je pronaći slabu tačku – rekao je Britanac.

Dobro se seća meča u Majamiju koji je Đoković dobio u dva seta.

– Pokušaću da ispravim greške. I od Iznera sam izgubio na Rolan Garosu, pa sam ovde neke stvari drugačije uradio. U svakom slučaju biće to za mene velika šansa i veliko iskustvo. Uživaću u tom izazovu – izjavio je Edmund.