Vučić: Republika Srpska neće nestati
Премијер Александар Вучић на заседању Генералне скупштине УН (Фото Фонет)
Četiri dana uoči referenduma o danu Republike Srpske, od kojeg Banjaluka ne odustaje, pretnje iz Sarajeva su sve intenzivnije. Najdirektniju i najopasniju dosad uputio je general i ratni načelnik Glavnog štaba Armije BiH Sefer Halilović, koji najavljuje sukob ukoliko Republika Srpska održi referendum i preti da će ovaj entitet nestati za 10 do 15 dana.
Na ovakvu izjavu oštro su reagovali zvaničnici iz Srbije i RS, a premijer Aleksandar Vučić bio je ozbiljno zabrinut zbog takve retorike. Kako su preneli pojedini mediji, razmišljao je čak i da prekine posetu Njujorku, gde predvodi delegaciju zvaničnog Beograda na 71. zasedanju Generalne skupštine UN.
Vučić i Stoltenberg (Foto Fonet)
Međutim, posle govora Baraka Obame na zasedanju Generalne skupštine UN, Vučić je za TV Pink poručio da je mir osnovni prioritet za Srbiju i da RS neće nestati.
„Mi ćemo dati sve od sebe da sačuvamo mir, jer je to u interesu svih u regionu. Takve izjave, bez obzira na to od koga dolaze, svakako nisu dobre. Srbija će učiniti sve da do narušavanja mira ne dođe. Svaka izjava u tom smislu, s bilo koje strane da dolazi, iz BiH, ali i Srbije, loša je i nepotrebna. Nama bukvalno treba mir po svaku cenu. Na pretnje o nestajanju RS mogu da kažem, da bih umirio ljude u RS i Srbiji: mi ćemo čuvati mir, mi poštujemo integritet BiH”, naglasio je Vučić.
Premijer je najavio da će u Njujorku uskoro razgovarati i sa predsedavajućim Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem i drugim zvaničnicima.
„Mislim da svi moramo da radimo na smirivanju tenzija, a ne na rasplamsavanju vatre na bilo koji način. Takve izjave (Sefera Halilovića) neodgovorne su i treba prezati od ljudi koji lako kače pušku o rame. To nikada nije dobro. Moja poruka da RS neće nestati vrlo je snažna i u skladu je s Dejtonskim sporazumom”, dodao je Vučić.
Na pitanje da li će se vratiti u Srbiju zbog ratnih bubnjeva Halilovića, predsednik vlade je odgovorio da bi bilo važno da ostane u Njujorku, ali da bi, ukoliko dođe do pogoršanja situacije, njegova obaveza bila da uvek bude sa svojim narodom.
Šef diplomatije Ivica Dačić, koji takođe boravi u Njujorku, naglasio je da reči Sefera Halilovića o uništenju RS predstavljaju „najveću pretnju miru i stabilnosti u regionu”, a predsednik RS Milorad Dodik da je to „još jedna u nizu ratnohuškačkih izjava propalog generala koji nije bio dobar ni Bošnjacima”.
Poruka jednog od ratnih komandanata BiH upućena je samo tri dana nakon što je general NATO-a Petr Pavel naveo da „Balkanu preti islamski terorizam, ali i ruski uticaj”, uz konstataciju da bi „BiH mogla postati utočište za terorizam”.
„NATO mora da poseduje sposobnost, snage i resurse za odvraćanje protivnika i odbranu svoje članice od bilo kakve pretnje”, rekao je Pavel na skupu NATO-a u Splitu u subotu uveče.
Na izjavu ovog predstavnika Severnoatlantske alijanse o jačanju uticaja Rusije i Vladimira Putina na Srbiju, reagovao je srpski državni vrh, a predsednik Tomislav Nikolić je, između ostalog, pitao kome je Srbija pretnja i podsetio na njenu vojnu neutralnost. Negodovali su i Aleksandar Vučić i Ivica Dačić. Potom je iz NATO-a stigao odgovor da oni nikome ne preti ratom.
Dok je javnost još tumačila izjavu Pavela, Halilović je svoje zveckanje oružjem obrazložio tvrdnjom da bi referendum u RS značio „raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma” nakon čega bi sve bilo drugačije, jer se radi o referendumu o otcepljenju, a ne o Danu RS.
Istovremeno Milorad Dodik je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa još jednom naglasio da „referendum nije priča o statusu, niti i o kakvom otcepljenju”. Dodao je i da na dnevnom redu u RS „nije secesija, već neka druga pitanja”.
Halilović je, međutim, izjavio da nakon referenduma, Dejtonski ustav više ne vredi i da se onda „vraćamo na Ustav Republike BiH”.
„A nakon toga neka nam bog pomogne svima, neka nam da prvo razuma, a onda snage da tu priču dovedemo do kraja”, izjavio je Halilović.
Dodik je uzvratio da je „Halilović prazna mešina koja puca u prazno”, ali je Ivica Dačić poručio da pretnje bivšeg ratnog komandanta BiH treba shvatiti ozbiljno.
„Halilović nije samo bivši ratni muslimanski komandant već i nezvanični portparol Bakira Izetbegovića. Govori ono što Izetbegović misli. Njegove pretnje pokazuju da postoje ratni planovi koji se baziraju na proceni da RS ne može izdržati više od 10–15 dana i da ni Srbija ne može da je odbrani”, upozorio je Dačić u pisanoj izjavi, ocenjujući da je svima jasno da je referendum samo izgovor, a da je iza svega namera da se ratom uništi RS.
A Halilović je naglasio da „nikome ne preti”, nego samo upozorava i ponovio kako se nikome neće dopustiti da „odnese deo BiH bez belaja” i da „to neće proći mirno”.
„Nećemo dati pola BiH i nagraditi srpski fašizam, to neka bude jasno svima u BiH i u svetu”, odgovorio je bivši ratni komandant BiH na pitanje da li njegove izjave znače povratak na rat.
Ove oštre tonove prokomentarisao je i ministar rada u Vladi Srbije Aleksandar Vulin, koji je pretnje nestankom RS za Tanjug nazvao „nastavkom fašizma koji smo u 20. veku gledali i proživeli više puta”. Lider Pokreta socijalista je dodao na ovakav istup bivšeg ratnog komandanta BiH ne bi smeo da oćuti ni visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko.
„Ako je neko mislio da su upozorenja premijera Aleksandra Vučića da se neće dozvoliti ponavljanje Jasenovca i ’Oluje’ preterana i nepotrebna, sada može da se uveri da su bila upućena na vreme i na prave adrese. Neka niko u BiH ne pominje oružje, proterivanje i nestanak, jer belaj o kome Halilović govori neće stići samo jedan narod. Srbija traži mir i da zvaničnici BiH osude pretnje pogromom i huškanje na rat”, zaključio je Vulin.
Ivanić: Vidimo se u nedelju na referendumu
Na evidentno pogoršanje bezbednosne situacije u BiH ukazao je i srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić, rekavši kako je posebno u Sarajevu prisutna retorika koja nalikuje onoj iz ratnog perioda.
„To ničemu ne služi i ovo je pokušaj nasilnog disciplinovanja jednog naroda u BiH, a to nikada nije dovelo do dobrog rezultata. Ne mogu da shvatim da se od jedne teme napravio ključni politički događaj”, rekao je Ivanić novinarima u Banjaluci.
On smatra da trenutno političko inaćenje može da proizvede ozbiljne probleme, zbog čega i međunarodne institucije „treba više da razmišljaju o bezbednosnim aspektima u BiH nego o ovom političkom nadmudrivanju”.
Ivanić je ponovio da „zna da će na kraju 9. januar ostati praznik RS” i da Savez za promene neće predlagati sazivanje sednice NS RS.
„Ako ostane sve kako jeste, vidimo se u nedelju na referendumu”, zaključio je on.
Galijašević: Ovakve poruke možda upućene teroristima
Reagujući na Halilovićeve ratnohuškačke izjave, ekspert za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević izjavio je da u Sarajevu postoji mnogo ljudi koji su kao „psi bez zuba” i koji, kao takvi, ne mogu izazvati rat.
„Halilović mora da zna da nema kapaciteta za rat. Nemaju ni oružja, imaju samo ideološku mržnju, a njihovi vojnici su islamisti i teroristi i zbog toga treba biti oprezan”, naveo je Galijašević u izjavi za Srnu, ističući da „ovakve poruke mogu stići do terorističkih grupa i da su možda njima i upućene s ciljem da prave nerede i terorističke akcije”.
On očekuje od OHR-a da reaguje na ovo huškanje na rat, a Haliloviću poručuje da bi mu bilo bolje da pita lidera SDA Bakira Izetbegovića ko je ubio njegovu (Halilovićevu) ženu i njenog brata, da pita svog poslanika Zaima Backovića kako je izdao naredbu da se počine zločini u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992. godine.
Lukač: Sefer Halilović živi u prošlosti
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač poručio je da RS nije ugrožena i da niko ne može da je ugrozi.
Lukač je, povodom pretnji nekadašnjeg načelnika ratnog štaba takozvane Armije BiH Sefera Halilovića da će Republika Srpska nestati nakon sprovođenja referenduma o Danu Republike u RS, rekao da je Halilović živi u prošlosti. „Nije uspeo da se otrgne od onoga što je ostalo daleko iza svih nas i to je njegov problem. Mi takav problem nemamo i potpuno smo sigurni u to da Srpska nije ugrožena i da niko ne može da je ugrozi”, rekao je Lukač, a prenela je RTRS.
Čanak: Brinu me zapaljive izjave iz BiH
Novi Sad – Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak izrazio je zabrinutost povodom „zapaljivih izjava” iz BiH u vezi sa predstojećim referendumom u Republici Srpskoj (RS). „Najvažnije je sačuvati mir. Generali zveckaju oružjem, ta se vatra pali lako, ali ne gasi nikako”, napisao je Čanak na svom tviter nalogu – prenosi Tanjug.