Srbija na mapi zdravstvenog turizma
Трошкови операција у Србији су само трећина истог трошка на Западу (Фото Д. Јевремовић)
Srbija ima ogroman potencijal da postane jedna od vodećih zemalja na svetskoj mapi zdravstvenog turizma. Procenjuje se da svi troškovi koji uključuju tretman, medicinsku negu posle operacije, put i smeštaj, koštaju kao trećina troškova operacije u zapadnoj Evropi, naglašeno je na prvom kongresu o zdravstvenom turizmu „Serbia Medic” u Privrednoj komori Srbije. Na skupu je predstavljena ideja o unapređenju zdravstvenog turizma, sagledavanje svih domaćih kapaciteta i potencijala, kao i vidovi saradnje zdravstvenih ustanova iz javnog i privatnog sektora sa turističkim radnicima, hotelijerima i agencijama.
– Zdravstveni turizam je perspektivan svuda u svetu i neke zemlje su, poput Turske, iskoristile svoju šansu na najbolji način. Imajući u vidu naš stručan kadar, odlično opremljene bolnice i rastući privatni sektor, ne vidim zašto ne bismo naglasili koliko se kvalitetno može lečiti u Beogradu i Srbiji, a zatim oporavljati u našim banjama, na planinama, u rehabilitacionim centrima – istakao je Miodrag Popović, direktor Turističke organizacije Beograda.
Cilj je, kaže Valentina Katić, organizatorka kongresa, bolja vidljivost srpske zdravstvene i turističke ponude, a pokretanje portala „Serbiamedic” je važno kako bi se pokazalo da postoji prirodna povezanost u koju treba ulagati.
– Naši lekari odlaze da rade u zemlje Evrope i svuda širom sveta. Njihovo znanje i stručnost su najbolja preporuka za Srbiju. Međutim, postoje oni koji se vraćaju i ulažu u zdravstvo i najnovija medicinska dostignuća primenjuju ovde. Ja sam svoju američku karijeru i san zamenila za pomeranje granica u sopstvenoj zemlji, ulažući u kliniku i ljude. Danas se u njoj tretiraju i operišu stranci gotovo u jednakom broju kao i domaći pacijenti – naglasila je Violeta Skorobać Ašanin, jedna od učesnika kongresa.