Psihološkinja napustila Geronto-centar

Toma Todorović

29. 09. 2016. 22:05

Парк у Геронтолошком центру (Фото Т. Тодоровић)

Niš – Mesec dana posle objavljivanja fotografije na društvenim mrežama, na kojoj su zajedno psihološkinja Gerontološkog centra u Nišu Jelena Stefanović i S. Đ., žena korisnik usluga u prihvatilištu ove ustanove, a ispod koje je napisan komentar „u međuvremenu, u domu sa uma sišavših”, ova afera je dobila epilog. Jelena Stefanović više nije radnik ove ustanove.

Kako je za „Politiku” rekao direktor Aleksandar Milošević, ona je dala pismeni otkaz na radno mesto psihologa i napustila Gerontološki centar.

U međuvremenu, Stefanovićeva je više puta pokušala da demantuje objavljene navode i komentare u javnosti i medijima, tvrdeći da je sve uradila iz najbolje namere i da je u dužem periodu u prijateljskim odnosima sa S. Đ. sa kojom se slikala i to objavila na Fejsbuku uz njenu saglasnost i pristanak.

Svoj komentar ispod objavljene slike pokušala je da opravda rečima da je parafrazirala deo teksta iz odluke donete 1861. godine, koju je potpisao knez Mihailo pred formiranje prve bolničke ustanove za psihijatriju u Srbiji.

Kada je sa mnogih mesta objašnjeno da Gerontološki centar Niš, gde je radila ipak nije ni bolnička, a još manje psihijatrijska, već ustanova socijalne zaštite za smeštaj i brigu o odraslim i iznemoglim licima, očigledno da je sama shvatila grešku i odlučila je da ode iz centra.

Samo nekoliko dana preko nego što je dala otkaz, Jelena Stefanović je u pisanom demantiju optužila kolege iz Gerontološkog centra da su manipulisali novinarima i javnošću, zloupotrebili i iskoristili selfi na društvenim mrežama kako bi urušili njen ugled, ali i da bi poremetili inače dobro stanje i situaciju u ustanovi.

Izjava da su aferu pokrenuli pojedinci iz samog centra u nameri da izazovu „potres” i da za eventualno nestabilno stanje optuže aktuelno rukovodstvo kako bi se domogli rukovodećih položaja i funkcija, potvrdila je ranije izrečene sumnje.

A zbog toga je policiji i tužilaštvu podneta krivična prijava „protiv N. N. lica” koje je medijima prosledilo poruku sa komentarom sa društvenih mreža.

Inače, saznali smo nezvanično, korisnica usluga prihvatilišta ove ustanove S. Đ. početkom ove sedmice, tvrdeći da nikada nije dala pristanak psihološkinji da zajedničku fotografiju objavi na društvenim mrežama, podnela je privatnu tužbi protiv Jelene Stefanović.

U Gerontološkom centru posebno su istakli da je odmah po izbijanju afere Ministarstvo za rad, socijalna i boračka pitanja obavilo vanredni inspekcijski nadzor u ovoj ustanovi i da je zaključeno da je niški centar u potpunosti postupio prema zakonu i postojećim propisima.

U zapisniku je navedeno da centar nije napravio nijedan propust u nastojanjima da se utvrde činjenice i okolnosti celog događaja.