Zahvalnica Mirjani Radošević
(Фото Жељко Јовановић)
U Galeriji RTS-a zatvorena je izložba posvećena jubilarnoj, pedesetogodišnjici Bitefa.
Otvorena 24. septembra, prema ideji Bojane Andrić, urednice i autorke „Trezora” i scenografa arh. Petra Đinovića, izložba „Nebo nad Beogradom” bila je mesto odakle je krenula procesija u čast ovog internacionalnog festivala, koji je na stranicama Kulturne rubrike „Politike” praćen od osnivanja.
Zbog toga je i „Politici”, koja je beležila sve što se zbiva na festivalu, pripalo dominantno mesto među štampanim medijima, a na 10. Bitefu ustanovljena je i „Politikina” nagrada za najbolju režiju.
Otuda su, u izvanredno nadahnutoj koncepciji autora koji su u pet decenijskih soba, u autentičnom ambijentu od 60-ih do naših dana, uz nameštaj, slike-goblene, šustikle, ali i originalne TV aparate iz privatne kolekcije Save Mađarova iz Zrenjanina, posetioci imali retku priliku da u minulih 14 dana izaberu šta će pogledati iz bogate i dragocene dokumentacije o Bitefu.
Saradnicima na ovoj izložbi – instalaciji, kojih je bilo pedesetak, uručene su zahvalnice, a Mirjani Radošević novinarki „Politike” u penziji koja je najduže, oko četiri decenije, pratila Bitef na stranicama Kulturne rubrike, uručen je, simbolično, deo scenografije iz jedne od „decenijskih soba”, tekst štampan na tapetu!
Redakcija „Trezora” u toku dve nedelje snimila je pet emisija koje će emitovati narednih meseci.