Počela operacija za oslobađanje Mosula

17. 10. 2016. 08:43

Фото Ројтерс

BAGDAD – Irački premijer Hajder el Abadi objavio je da je ove noći počela operacija za oslobođenje Mosula.

„Došlo je vreme za pobedu i operacija za oslobođenje Mosula je počela”, poručio je Abadi u obraćanju na državnoj tv stanici „Irakija”.

„Danas proglašavam početak ove pobedničke operacije koja će vas osloboditi od nasilja i terorizma Islamske države”, istakao je irački premijer, obraćajući se stanovnicima Mosula, prenela je agencija AFP.

Mosul je poslednje veliko uporište Islamske države u Iraku u kom je pre sukoba živelo oko dva miliona stanovnika.

Irački zvaničnici su ranije naveli da će u operacija biti sprovedena uz podršku SAD iz vazduha, kurdskih bezbednosnih snaga i šiitskih i sunitskih neregularnih jedinica.

Mosul je u „samom srcu” samoproklamovanog kalifata takozvane Islamske države od 2014. godine. (Tanjug)