Đurić: Nećemo praviti trule kompromise

Dejan Spalović

20. 10. 2016. 21:26

Марко Ђурић (Фото А. Васиљевић)

Delegacija Beograda je u bilateralnim razgovorima sa evropskim posrednicima, kao i u misiji Srbije pri EU u Briselu, iznela svoj stav kada je reč o spornom zakonu o rudarskom kombinatu „Trepča”.

O ovoj temi predstavnici Prištine nisu želeli da razgovaraju jer smatraju da je reč o „unutrašnjoj stvari Kosova”, dok Evropska unija ne želi da se meša u ovaj spor i pre dva dana je ponovila da je „stav Beograda primila k znanju”.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić je istakao da je Srbija uvek spremna na dijalog, ali ne i na predaju svoje imovine i poručio da Beograd neće sedeti skrštenih ruku. On je posle još jedne runde tehničkih razgovora sa Prištinom naglasio da Beograd neće praviti katastrofalne ustupke i trule kompromise na račun sopstvenog naroda.

„Naša politika ostaje politika razgovora, ali nikada neće biti politika guranja glave u pesak, pravljenja neosnovanih ustupaka i pravljenja trulih kompromisa na račun interesa srpskog naroda.

Dogovor o nalepnicama na tablicama
Protekla dva dana u Briselu su se dve delegacije dogovorile o tehničkim detaljima primene sporazuma o upotrebi kosovskih registarskih tablica. Taj sporazum trebalo bi da stupi na snagu 15. novembra i podrazumeva da statusni delovi na tablicama obe strane budu prekrivani nalepnicama. Taj režim bi trebalo da zameni dosadašnji režim takozvanih probnih tablica. Obe strane su se dogovorile da građani ne plaćaju nalepnice i datroškove njihovog štampanja pokriju kosovske i srpske institucije.

Dijalog da, ali predaja imovine, činjenje katastrofalnih ustupaka koje bi možda želeli da iznude od nas – to nikada ne”, istakao je Đurić na sastanku sa 28 predstavnika zemalja članica i predstavnicima institucija EU u Briselu. On navodi da Srbija uvek pristaje na razgovor, ali ne i princip papira „uzmi ili ostavi”.

Prištinska delegacija je pre dva dana odbacila svaku mogućnost da se o pravnom otimanju „Trepče” sa Beogradom razgovara, a predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji izjavio je da je „Trepča imovina građana Kosova i da nikad neće biti predmet trgovine sa Beogradom u Briselu”.

On je u intervjuu za „Slobodnu Evropu” izneo mišljenje da zakon o Trepči prvi put omogućava ovom rudniku ekonomsku perspektivu, ali nije rekao kako o sudbini ovog kombinata može da govori strana koja nije uložila ni dinar u njen razvoj.

„Svaki pokušaj politizacije Trepče ima samo jedan cilj – kočenje njenog razvoja”, kazao je Veselji, dodajući da je ovo pitanje koje se tiče ekonomije, dok su reakcije iz Beograda „potpuno besmislene, bez ekonomskih i političkih argumenata”.

Na sastanku u misiji Srbije pri EU bila su i trojica srpskih ministara u kosovskoj vladi, što je Veselji protumačio kao provokaciju. Potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović razgovarao je o tome sa evropskim poslanikom zaduženim za Balkan Eduardom Kukanom i najavio seriju razgovora sa zvaničnicima EU o tom pitanju.

„Ovo je početak naše inicijative da na mnogo mesta u Briselu, u institucijama EU objasnimo šta se to desilo odlukom da se donese zakon o ’Trepči’. Biće još sastanaka sa evropskim zvaničnicima u toku narednih dana i nedelja”, rekao je Stojanović.