Doktor Nele režira predstavu o Tesli

Snežana Kovačević

01. 11. 2016. 18:05

Novi Sad – Muzičar, glumac i pisac Nenad Janković, poznatiji kao dr Nele Karajlić, režira u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu multimedijalnu predstavu „FBI – Dosije Tesla” za koju je napisao scenario i muziku. U njoj takođe igra ulogu „nesrećnog” detektiva američke tajne službe – Nika Nelsona, koji je dobio zadatak od svog šefa da posle Tesline smrti u sobi njujorškog hotela 7. januara 1943. tamo pokupi sve stvari „starog, ludog naučnika”.

„Kako nije bilo onoga za šta je FBI sumnjao da Tesla ima, taj jadni naš islednik je dospeo u nezavidnu situaciju. On biva praćen od raznih stranih službi, jer su svi bili uvereni da Tesla ima nešto što može da odluči Drugi svetski rat. Jedini čovek koji može njemu da pomogne je Nikola Tesla, a Nikolu Teslu on sreće u svojim snovima”, ispričao je Karajlić juče na konferenciji za novinare, najavljujući premijeru predstave za 19. novembar.

Podsećajući da je FBI pre mesec dana otvorio dokumente o Tesli, Karajlić se našalio da je ispao „Nostradamus” jer je o tome pisao u svom scenariju pre godinu i po. Na ideju o predstavi došao je zajedno sa Goranom Marićem, alijas Malkomom Muharemom, koji je ranije u Novom Sadu pokrenuo akciju „Global Tesla forum”. Predstava je i nastala u koprodukciji tog udruženja i SNP-a, a igraće se u beogradskom Centru „Sava” 18. decembra, u banjalučkoj dvorani „Borik” 22. decembra, moguće i u Gračanici, jer, kako Karajlić kaže, njegova želja je da bude igrana u četiri srpske prestonice.

Tesla je, po njegovim rečima, ne samo jedna od najinteresantnijih ličnosti u našoj istoriji, nego i jedan od onih ljudi koji su „izmislili” 21. vek. Opisao ga je kao čoveka koga danas prepoznajemo na ulicama svih gradova sveta „jer sve ono što svetli je manje-više rođeno u njegovoj glavi”.

Tekst je pisan u stihovima – „70 odsto je istina, a 30 odsto fikcija”, kaže Karajlić, dok su u muzici kombinovani „zvuk Njujorka” četrdesetih godina i „zvuci koje je Tesla ovde voleo”, pre svega pesma „Tamo daleko”. Ističe i „igru novim tehnologijama” u kojoj se, kako kaže, klikom miša na kompjuteru menja ambijent u kome igraju glumci.

Teslu glumi Nikola Rakočević, koji je rekao da je uvek dragoceno da se ljudi koji se smatraju bogovima predstave pre svega kao ljudi. Uloga italijanskog mafioze poverena je Marku Gveru, za koga Karajlić kaže da je njegovo najveće otkrovenje od kako je iz Sarajeva prešao u Beograd i da bi da je rođen ranije sigurno bio član „Nadrealista”. U predstavi se pojavljuju i glumci SNP-a, između ostalih i Nebojša Savić kao sovjetski špijun.

Simbolično, premijera 19. novembra počinje u 20 sati i 21 minut u Novom Sadu koji je proglašen evropskom prestonicom kulture za 2021. godinu. Tesla je počasni građanin Novog Sada, a ta titula pripala mu je pre 80 godina. Ove godine obeležava se i 160. godišnjica njegovog rođenja, a pre 90 godina postao je počasni član Matice srpske.

Malkom Muharem ističe da postoji ambicija da predstava, koja ima „dva brenda” – FBI i Teslu, obiđe celu planetu, a da će na taj način biti promovisan i Novi Sad.