Akcioni plan za IT sektor do kraja godine
Ана Брнабић (Фото Танјуг)
Vlada Srbije će do kraja godine usvojiti Akcioni plan za IT sektor, najavila je ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić.
Ovim dokumentom predviđeno je da sledeće godine bude uloženo između 10 i 11 miliona evra u IT sektor.
Najveći deo novca (osam miliona evra) biće iskorišćen za infrastrukturu, tačnije za gradnju nove lamele Elektronskog fakulteta u Nišu, proširenje Tehničkog fakulteta u Novom Sadu, Naučno-tehnološki park u glavnom gradu Vojvodine, kao i sređivanje Instituta „Lola” za potrebe beogradskog Elektrotehničkog fakulteta.
Tokom sastanka predstavnika IT kompanija sa ministarkom Anom Brnabić ona je naglasila da je država stopirala subvenciju za preduzeće „Endava d.o.o. Beograd” kojem je Savet za ekonomski razvoj odobrio isplatu 22,8 miliona evra za zapošljavanje novih kadrova. Ona je objasnila da joj nije jasno kako je ova subvencija odobrena budući da uredba o subvencijama, kao i ona o državnoj pomoći, ne dopušta davanje podsticaja za zapošljavanja ukoliko na tržištu rada nema ovih kadrova.
Ova ulaganja su neophodna kako bi broj studenata na ovim visokoškolskim ustanovama mogao da bude povećan, budući da nedostatak stručnjaka predstavlja najveći problem IT kompanija.
Ana Brnabić, koja se nalazi na čelu ministarskog saveta za IT, objasnila je da je Evropska investiciona banka odobrila Srbiji kredit od 15 miliona evra za ova ulaganja.
Kada je u pitanju borba protiv sive ekonomije jedan od najvažnijih problema koje bi država trebalo da reši jeste status „frilensera”, a najčešće su to stručnjaci iz ove oblasti koji rade za strane kompanije.
Primajući novac iz inostranstva oni zapravo čine prekršajno delo budući da nemaju dokaz o njegovom poreklu. Država će, ovim dokumentom, pokušati da oporezuje njihove prihode i uvede ih u legalne tokove.
Umesto sadašnje poreske osnovice od 40 odsto razmotriće se njeno umanjenje na 20 odsto, kao i eventualno sticanje penzionog i zdravstvenog osiguranje. Oni će najverovatnije novac primati preko posebnih „frilinser” računa u bankama.
Na taj način država će smanjiti nelojalnu konkurenciju između domaćih i stranih poslodavaca koji su i te kako prisutni na našem tržištu, ali nisu plaćali nikakve poreze.
Ministarski tim pokušaće da nađe nove načine za povećanje ekonomskog rasta u ovoj oblasti, a mediji su već pisali da je glavni cilj ove strategije povećanje izvoza IT sektora sa trenutnih 400 miliona na 1,5 milijardi evra i obuka oko 7.000 stručnjaka godišnje.
Nedostatak stručnjaka najveći je problem ove oblasti, ali predstavnici ovih firmi požalili su se i na probleme sa plaćanjem preko „pejpala”.