Sahranjivanje od svitanja do sumraka

17. 01. 2017. 18:15

Копање рака траје од јутра до мрака (Фото О. Јанковић)

Pančevo – Jutro je, tek se razdanilo, a na pančevačkom pravoslavnom groblju radnici JKP „Zelenilo” su prionuli na posao kopanja raka, jer će već za sat-dva početi nepregledni niz sahrana. Tako je, kažu u Radnoj jedinici „Groblja” svakog dana već gotovo dva meseca, kada je naglo počeo da raste broj ukopa na pet ovdašnjih grobalja, a nemali broj Pančevaca proveo je sve minule praznike, čekajući i čitavu nedelju dana da sahrani svoje najmilije.

„U decembru je bila 101 sahrana, a samo u prvoj polovini ovog meseca sedamdesetak i već su za narednih pet dana svi termini popunjeni. Veliki problem je hladnoća i 30-40 centimetara zamrznutog gornjeg sloja zemlje koja se mora razbijati, pa to traje i do dva i po sata, dok je na Novom groblju koje se nalazi u ataru nekoliko stepeni hladnije. Nikada ovako nije bilo, postoje periodi kada bude više posla, ali da ovako dugo traje nikada. Radi se od svitanja do mraka, a u pomoć su priskočili i radnici na održavanju grobalja”, kaže Goran Tošić, rukovodilac RJ „Groblja”.

Pančevačko „Zelenilo” brine o pet gradskih grobalja – starom pravoslavnom i novom groblju katoličkom, evangeličkom i groblju u naselju Vojlovica, dok su seoska u nadležnosti mesnih komunalnih preduzeća. Sahrane se obavljaju od 11 do 16 sati, više se ne može jer pada mrak, a u pomoć priskaču i radnici na održavanju, jer gotovo polovina sahrana zahteva ručno kopanje grobnih mesta. I narednih pet-šest dana svi termini su popunjeni, pa je posao sahranjivanja na granici gornjih mogućnosti. Iako se već deceniju, pa i više priča o tesnim kapacitetima ovdašnjih grobalja, čekalo se i čeka se i na prijavu smrti u gradskoj matičnoj službi, koja je dežurala i u sve dane praznika. I prema njihovoj evidenciji, na području čitave opštine svakodnevno raste broj pokojnika. Tako je poslednjeg meseca minule godine ubeleženo 231 ime, dok je u istom mesecu, ali godinu dana ranije taj broj bio gotovo upola manji i iznosio je 140 umrlih. Još crnja je statistika za 12 dana ovog januara tokom kojih je preminulo 116 stanovnika Pančeva i okolnih mesta, dok ih je pre godinu dana bilo 68. Čak i u najdugovečnijem Dolovu je samo u jednom danu oboren dvonedeljni prosek od eventualno dvoje preminulih, pa su, po rečima matičara, samo u jednom danu zabeležena četiri smrtna slučaja.

I gradom se na svakom koraku priča o masovnom umiranju. Najpre je za neprijatnu statistiku okrivljena epidemija gripa, pa praznična euforija, ali ni sa skokom temperature broj smrtnih slučajeva ne jenjava. Prema onome što „Politika” saznaje u Službi hitne medicinske pomoći u Pančevu, među preminulima je najviše onih koji imaju više od 50 godina, hroničnih bolesnika narušenog zdravlja sa srčanim slabostima, dijabetesom, karcinomom…

„Posebno su ugroženi pacijenti sa respiratornim problemima, koji se komplikuju infekcijama i virozama sa visokom temperaturom, koje su najčešće završavale bronhitisom, pneumonijom, a jedan broj i embolijom pluća, što je ozbiljna komplikacija, koja može da ugrozi život. Takođe, zapazili smo da su te viroze čest uzrok i urinarnih infekcija, koje takođe dovode do insuficijencije bubrega i sepse”, objašnjava za „Politiku”, specijalista urgentne medicine dr Miroslav Tepšić, načelnik pančevačke službe hitne medicinske pomoći.