Koncert među prijateljima
Диригент Валериј Гергијев са Оркестром Маријинског театра у „Сава центру” (Фото: Д. Жарковић)
Orkestar Marijinskog teatra iz Sankt Peterburga, jedan od najstarijih u Rusiji, nastupio je u „Sava centru”. Dirigovao je čuveni ruski maestro Valerij Gergijev, koji je do sada radio sa Svetskim orkestrom mira, filharmonijama u Berlinu, Parizu, Beču, Njujorku, Los Anđelesu, simfonijskim orkestrima Čikaga, Klivlenda, Bostona i San Franciska. Program je počeo Prelidom za „Popodne jednog fauna” Kloda Debisija, a nastavljen Koncertom za orkestar br. 1 „Poskočice” Rodiona Ščedrina. Na repertoaru u prvom delu koncerta bili su i Koncert za violinu i orkestar a-mol, op. 82 Aleksandra Glazunova i Šostakovičev Koncert za klavir i orkestar br. 2 Ef-dur, opus 102. Posle pauze izvedena je Simfonija br. 5 cis-mol Gustava Malera. Kao solisti predstavili su se violinista Roman Simović i pijanistkinja Anika Vavić.
Američki magazin „Tajm” uvrstio je dirigenta Gergijeva među 100 najuticajnijih ljudi u svetu. On je uoči koncerta novinarima priznao da za njega dolazak u Beograd nije samo umetnički čin, već izuzetno emotivno putovanje.
– U Srbiji se osećam kao među prijateljima – priznao je Gergijev.
Među mnogobrojnim zvanicama bili su ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović, ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin, lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, reditelj Emir Kusturica…