Obučeno 2.000 pripadnika civilne zaštite

Danijela Vukosavljević

04. 03. 2017. 17:05

(Фото Танјуг)

„Čim je osnovan Sektor za vanredne situacije (SVS) započeto je sa formiranjem specijalizovanih jedinica civilne zaštite. Do sada je opremljeno i obučeno 2.000 pripadnika. Jedinice civilne zaštite za spasavanje na vodi su prvi put mobilisane u martu 2015. godine tokom proglašene vanredne situacije izazvane poplavama. Nadamo se da ćemo u narednom periodu uspeti da završimo sa formiranjem specijalizovanih jedinica civilne zaštite, što bi u znatnoj meri olakšalo rad SVS-a”, kaže Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije u razgovoru za „Politiku” koji smo obavili putem mejla.

Da li je i koliko lokalna zajednica spremna za aktivniju ulogu civilne zaštite?

Uloga i mesto lokalne samouprave u zaštiti i spasavanju i organizovanju civilne zaštite je primarna, jer se na njihovim teritorijama daje prvi odgovor u vanrednim situacijama.

Do sada su lokalne samouprave odredile 2.344 pravna lica osposobljena za zaštitu i spasavanje, formirale 336 jedinica civilne zaštite opšte namene sa 5.646 pripadnika i postavile 9.320 poverenika i zamenika poverenika.

Prostora za nadogradnju sistema civilne zaštite ima, ali je taj proces povezan sa materijalnim mogućnostima opština. Neke opštine i gradovi su daleko odmakli u uspostavljanju civilne zaštite, dok je određen broj lokalnih samouprava tek na početku.

Važno je raditi na podizanju kulture bezbednosti svih starosnih struktura, a posebno u školskom uzrastu i edukovati omladinu da se dobrovoljno uključuje u jedinice civilne zaštite.

Šta je urađeno na prevenciji poplava, s obzirom na ranija iskustva?

Tokom prethodne tri godine, vlada je uložila znatna sredstva za popravku oštećenih vodoprivrednih objekata i to ne samo u majskim poplavama 2014. Svi oštećeni objekti su dovedeni u funkcionalno stanje (u Krupnju, Valjevu, Ubu, rekonstrukcija nasipa na Savi kod Šapca i Sremske Mitrovice, rekonstrukcija Cerskog obodnog kanala u Mačvi). Investirano je u uređenje vodotokova Kolubare, Resave, Crnice, Bjelice na teritoriji Lučana. Znatno je podignut stepen zaštite vodoprivrednih objekata.

Izmenjen je i dopunjen Zakon o vodama, usvojena je Strategija vodoprivrede, u postupku je donošenje novog uputstva o metodologiji, načinu izrade i sadržaju procene rizika i plana zaštite i spasavanja od elementarnih i drugih nepogoda.

Da li nam u narednom periodu prete poplave?

SVS je od Republičkog hidrometeorološkog zavoda dobio orijentacioni izgled vremena i hidrološke situacije od 1. do 31. marta ove godine za područje Srbije i stanje se svakodnevno prati. Vodostaj Dunava je u opadanju do Bogojeva, nizvodno u manjem porastu u domenu srednje visokih vrednosti za ovo doba godine. Vodostaj ove reke biće u opadanju do sredine prve dekade, a zatim u porastu do sredine treće dekade marta, dok će nakon toga stagnirati do kraja ovog perioda. Vodostaj Tise je u porastu u domenu srednjih vrednosti i biće u manjem porastu do sredine prve dekade marta. Vodostaj ove reke će zatim biti u manjem opadanju i stagnaciji do sredine druge dekade marta, a nakon toga u manjem porastu. Vodostaj Save biće u porastu do sredine prve dekade marta, a zatim u stagnaciji i manjem opadanju do sredine druge dekade marta, a nakon toga opet u porastu.

Kako se SVS priprema za eventualne poplave?

SVS i Republička direkcija za vode Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine su zajedničkim aktom od 6. februara ove godine upozorili i naložili da sve jedinice lokalnih samouprava urade sve što je potrebno u cilju blagovremenog preduzimanja preventivnih mera i priprema za sprovođenje odbrane od poplava. To znači da su jedinice lokalne samouprave, između ostalog, dužne da donesu godišnji program mera i radova na smanjenju rizika od poplava. On obuhvata održavanje i popravku zaštitnih vodnih objekata na vodama drugog reda, održavanje vodotokova iz lokalnog operativnog plana, rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih zaštitnih objekata na vodama drugog reda i objekata za odvodnjavanje, kao i organizaciju odbrane od poplava, evidentiranje poplavnih događaja i plan komunikacija učesnika u odbrani od poplava.

 

Iskustva u regionu

Svetski dan civilne zaštite obeležen je 1. marta regionalnim seminarom u Beogradu. Kakva su iskustva u regionu, gde smo tu mi?

Situacija u regionu u oblasti civilne zaštite je relativno ujednačena. Negde je civilna zaštita više, a negde manje razvijena kako kroz uspostavljen jedinstveni sistem zaštite i spasavanja, ali i volonterskih odnosno dobrovoljnih pripadnika civilne zaštite, koji se javljaju na poziv nadležne službe. Tokom prethodnih godina, Srbija je tokom vanrednih situacija primala pomoć od zemalja u regionu, ali je i pružala pomoć drugim ugroženim zemljama. Pored toga, naša država je kroz članstvo u Mehanizmu civilne zaštite EU postala deo sistema EU na osnovu čega ima pristup obukama i treninzima za podizanje sposobnosti, ali i interoperabilnosti jedinica, koje pružaju pomoć u zemljama pogođenim vanrednom situacijom.