Kancelarkina taktika za nepredvidivog Trampa

Nenad Radičević

14. 03. 2017. 20:25

Ангела Меркел (Фотодокументација „Политике”)

Od našeg dopisnika
Frankfurt, Hajdelberg –Prvi susret novog predsednika SAD Donalda Trampa i nemačke kancelarke Angele Merkel u Vašingtonu se naročito u Evropi iščekuje sa nestrpljenjem i znatiželjom, budući da su u pitanju dva dramatično različita lidera od čije će međusobne „hemije” i saradnje poprilično zavisiti ne samo nemačko-američki, već i odnosi SAD i EU u oblasti međunarodne politike, ekonomije i bezbednosti.

Ipak, u brojnim analizama kao eho odjekuje to da će Merkelova na sastanku u Beloj kući imati samo jedno na umu – novac, to jest, kako da svojom ustaljenom taktikom, koju je primenjivala i sa drugim mačo liderima, spreči novog predsednika SAD da svojim potezima nanese finansijske gubitke nemačkim izvoznicima.

Tramp je nemali broj puta vređao kancelarkine političke poteze, ocenjujući njenu politiku „suludom” a nju optužujući da „urušava Nemačku”. Doduše, u jednom intervjuu je rekao da je ona „zaista veliki svetski vođa”, a kritiku njene migrantske politike sveo samo na to da misli da je to njena „tragična greška”. Sve vreme, a naročito u vreme američke predsedničke kampanje, Merkelova nije reagovala na to, primenjujući svoju standardnu taktiku.

Oluja odložila posetu Merkelove Vašingtonu
 Berlin - Nemačka kancelarka Angela Merkel odložila je posetu Vašingtonu, gde je danas trebalo da se sastane sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, zbog brzog napredovanja zimske oluje koja se očekuje da će pogoditi severoistok SAD.
Merkel je novinarima rekla da ju je Tramp pozvao kako bi joj objasnio koliko je ozbiljna situacija s olujom. „Put je otkazan”, potvrdila je Merkel.
Nemačka kancelarka poručila je da će njena poseta SAD ponovo biti zakazana što je pre moguće. Tanjug

Iako će Merkelova tek danas upoznati Trampa, ona zapravo njega već poznaje. Poznaje taj tip muškarca u politici. Njen politički razvojni put od nepoznate istočnonemačke fizičarke do najmoćnije žene Evrope bio je trnovito probijanje kroz svet egoističnih muškaraca koji su najčešće potcenjivali njenu sposobnost, dok je ona postepeno uspevala uz hladnokrvnu preciznost, staloženost, analitičnost i spretnost da ih nadmaši. Najpre je uspela da nadmudri čitavu generaciju muških rivala unutar Hrišćansko-demokratske unije da bi na kraju bez mnogo emocija i u pravom trenutku izmakla tepih ispod nogu i svom političkom „ocu” Helmutu Kolu, kao i njegovom već predodređenom nasledniku Volfgangu Šojbleu, koji su do tada o njoj govorili kao „devojčici” očigledno nipodaštavajući njene sposobnosti, ambiciju i političku budućnost.

Upoznavši slabosti moćnih zapadnonemačkih političara, ništa manje uspešno se nosila i sa svetskim liderima, koji neguju pomalo siledžijski politički stil ili žele po svaku cenu da pokažu svoju moć i mačo stil, poput ruskog predsednika Vladimira Putina, turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, bivšeg francuskog predsednika Nikole Sarkozija, ili italijanskog premijera Silvija Berluskonija.

Sa svima je Merkelova imala istu taktiku. Uvek im je davala do znanja da ne mogu da je uplaše i isprovociraju pa čak i kada je Putin pred nju prilikom susreta u Sočiju izveo labradora Koni, iako se kancelarka još od detinjstva plaši pasa. Iako je Koni legla baš kod njenih nogu, prvobitnu zbunjenost i strah je zamenila svojim staloženim razgovorom sa Putinom da bi kasnije nemačkim novinarima rekla da „samo nesigurni tipovi koriste tu vrstu trikova”.

Osim toga, trudila se da ne povlači ishitrene poteze i da ne odgovara na uvrede, te da im nikad ne udara direktno na ego. Međutim, to nije značilo da im je povlađivala. Naprotiv, uvek je na kraju rekla svoj stav, ali tako da ne razbukta njihovu osetljivu sujetu, zbog koje bi mogli da odustanu od pregovora i uđu direktan klinč sa njom. Pre nego što povuče određeni potez, uvek je bila dosledno strpljiva, krijući svoje karte od nepredvidivih političkih konkurenata, strpljivo prikupljajući argumente za svoje stavove i razrađujući moguće scenarije.

Prema rečima kolumnistikinje „Tagesšpigla” Karoline Fečer, Merkelova nije Meril Strip koju je Tramp isprovocirao na emotivnu reakciju, već je kancelarka u svetu zapadnonemačkih političara, koja je naučila svu njihovu jačinu i slabosti ali i kako da strpljivo sačeka svoju priliku.

„Ona razmišlja i posmatra. Često nastupa neodređeno, ali ima osećaj za moć. To joj pomaže sa ljudima koji su puni sebe, jer nije zastrašena njima. Ona očigledno nije jedan od momaka, niti muškarci mogu da igraju na kartu njene ženstvenosti, jer ona ne igra ni na jedno od to dvoje. Ona jednostavno ne igra na istoj šahovskoj tabli kao i oni, i to ih zbunjuje”, smatra Fečerova.

Dakle, ne bi trebalo očekivati da će se Merkelova u Beloj kući ponašati kao britanska premijerka Tereza Mej, koja je povlađivala Trampu nadajući se dobrom trgovinskom aranžmanu Britanije i SAD. Američki psiholog Džon Gartner, u razgovoru za nedeljno izdanje tabloida „Bild”, savetuje kancelarki da bi mnogo mogla da postigne ukoliko bude nosila nakit iz kolekcije predsednikove kćerke Ivanke Tramp.

„Tramp pripada tipu zloćudnih narcisa, kako mi to u nauci nazivamo. On konstruiše svoje sopstvene realnosti i istine. Za takve karaktere postoje samo dve vrste ljudi – za ili protiv mene”, rekao je Gartner.

U kancelarkinom okruženju se, pak, može saznati da će ona primeniti savet, koji je očigledno dobila od Baraka Obame – da sa Trampom razgovara „jezikom novca” koji on kao poslovan čovek razume bolje od diplomatskih floskula koje se koriste u politici. Zbog toga sa sobom u delegaciji vodi čelne ljude nemačkih giganata „Simens” i „Be-em-ve”, Džoa Kezera i Haralda Krigera, koji će sigurno isticati kako njihove investicije doprinose stvaranju radnih mesta u SAD, pri čemu je kancelarkin tim već pripremio podatak da nemačke firme u SAD zapošljavaju čak 800.000 ljudi. Doduše, Kriger će nastojati i da Tramp ne nametne nemačkom auto-gigantu visoke carine ukoliko „Be-em-ve” bude izgradio fabriku u Meksiku i iz nje snabdevao američko tržište, a ne samo iz postojeće fabrike u Južnoj Karolini.

I dok i u Berlinu sa strepnjom iščekuju neprijatne razgovore o američkim primedbama da je Nemačka zloupotrebljava potcenjeni evro, da njeni giganti iz meksičkih fabrika snabdevaju tržište Amerike i time povećavaju njen trgovinski deficit, kao i o američkim pretnjama o uvođenju carina umesto sporazuma o slobodnoj trgovini između SAD i EU, nedeljnik „Cajt” otkriva od izvora u Beloj kući da Trampa interesuje da od Merkelove dobije savet kako da se ophodi prema Putinu i šta ona misli kako rešiti ukrajinsku krizu. To će biti svojevrstan poklon za kancelarku jer bi onda neprijatni trgovinski razgovori mogli da budu lakši, a ukoliko kancelarka dobro  posavetuje Trampa možda bi čak mogla da postane diplomatski posrednik između dva nepredvidiva svetska lidera.