Protesti u više gradova Srbije
Протестанти испред Дома Народне скупштине (Фото: Д. Жарковић)
Nezadovoljni rezultatima predsedničkih izbora, više hiljada sugrađana, među kojima je bilo najviše studenata, okupilo se i druge večeri na protestu ispred Doma Narodne skupštine. Skupštinsko obezbeđenje nije dozvolio da se okupljeni megafonom oglase sa stepeništa ispred parlamenta što je izazvalo raspravu i povike „Vučiću šećeru”, „Izlazite napolje”, „Onesvesti se”…
Protestanti su potom krenuli u šetnju. Uz ritam bubnjeva i buku pištaljki kolona je išla preko Terazija, ka Trgu republike, Makedonskom i Svetogorskom, gde su ih pozdravili glumci Ateljea 212. Potom ka Takovskoj, uz zadržavanje kod RTS-a i dalje do zgrade Vlade Srbije uz povike „Ua”. Šetnja je nastavljena kroz Karađorđevu do zgrade Geozavoda i odatle ka Zelenom vencu, kroz Terazijski tunel, nazad do Skupštine, gde su se čuli povici „Doći ćemo sutra”.
Protestanti, okupljeni posredstvom fejsbuk grupe „Protest protiv diktature” tvrde da su izbori bili neregularni. Učesnici šetnje uzvikivali su i „Uprava napolje”, „Vučiću lopove”, a nosili su i transparente „Dole laži”, „Danas izlazim na ulicu da sutra ne bih živeo na njoj”. Na skupu nije bilo stranačkih obeležja. Povećano prisutvo policije primećeno je kod prilaza zgradama Skupštine Srbije i zgrade Generalnog sekretarijata predsednika Republike.
Protestna šetnja studenata nezadovoljnih rezultatima predsedničkih izbora održana je i u Novom Sadu.
Protestni skup započeo je ispred studentskog doma „Slobodan Bajić”. Kolona je krenula u šetnju kroz univerzitetski kampus, ulicom Stevana Musića i Bulevarom Mihaila Pupina, do Trga slobode, gde su se, okruživši spomenik Svezozaru Miletiću, studenti zadržali nekih tridesetak minuta uz skandiranje. Studenti su nosili transparente „protiv sistema”, „nismo niko, a bićemo sve”, „ostavke”...
Nezadovoljni rezultatom predsedničkih izbora, protestovali su i mlađi Jagodinci. Oni su se pod motom, kako su rekli novinarima, „protiv diktature” okupili na Skveru omladine, kraj Spomenika ratnicima svih srpskih ratova.
Nije bilo obraćanja, niti stranačkih obeležja, prenosi Tanjug. Protetsno okupljanje zabeleženo je i u Nišu. Kako je javila TV N1, ko hiljadu ljudi okupilo se u Kragujevcu. Manji protesti održani su i u Leskovcu i Zrenjaninu, Boru, Somboru, Užicu i Kraljevu.
Više od 1.000 učenika srednjih škola i studenata u Čačku protestovalo je ranije u centru tog grada zbog rezultata predsedničkih izbora.