„Zgodna žena" sa tragičnim krajem
Ричард Гир и Џулија Робертс (Фото „Тачстоун пикчерс”)
U originalnom scenariju filma „Zgodna žena”, pod nazivom „3.000 dolara”, bogati biznismen Edvard na kraju se vraća svojoj devojci u Njujork, a Vivijan na ulicu, objavili su nedavno američki mediji. U toj verziji scenarija, Edvard uopšte nije bio frajer kakvog je Ričard Gir odigrao – bio je alkoholičar koji je morao da prestane da pije zbog zdravstvenih problema, a omiljena filmska prijateljica noći, koju je igrala Džulija Roberts, bila je ovisnica o drogama, objavio je „Holivud riporter”.
Producent Džefri Kacenberg otkrio je nedavno na jednoj konferenciji za novinare u Los Anđelesu da u originalnom scenariju „Zgodne žene” Vivijan umire na kraju filma:
„Dugo smo pričali o takvom kraju filma. Scenario ’Zgodne žene’ je bila škakljiva priča, zabranjena za mlađe od 18 godina jer govori o prostitutki na holivudskom bulevaru. Prva verzija teksta bila je mračna: Vivijan na kraju umire jer se predozirala. Bilo je teško ubediti druge producente da realizuju taj scenario. Takav tekst niste mogli da ’proturite’ kao bajku i priču za princeze. Zato su napravljene izmene u tekst i ostalo je istorija.”
Priča filma „Zgodna žena” iz 1990. je poznata: imućni biznismen unajmljuje prostitutku, provodi neko vreme sa njom, zaljubljuju se u nju i posle niza komplikacija i ljubomore, oni ostaju zajedno, srećno do kraja života... Ovu priču gledali smo na velikom platnu i često na TV ekranima, zahvaljujući producentima koji su više verovali u rasplet filmske priče sa srećnim krajem nego u „turobnu dramu” koja bi kritikovala sloj bogataša u američkom društvu i njihove veze sa lakim devojkama.
Glumica Džulija Roberts svojevremeno je ispričala da „Zgodna žena” nije trebalo da izgleda onako kako znamo: „Bila je to tužna priča o dvoje ljudi. Moj lik je bio prostitutka, ovisnica o drogama, slabo obrazovana, prosta žena koja se spetljala sa zgodnim i bogatim, ali lošim čovekom”, rekla je tada Robertsova.
Producenti motivisani profitom, tražili su promene u scenariju i od drame zahtevali romantičnu komediju u kojoj su mnogi videli priču o ostvarivanju američkog sna, ali i parolu – ljubav ipak pobeđuje. Film u režiji Gerija Maršala postao je jedan od komercijalno najuspešnijih filmova devedesetih godina (koštao je 19 miliona, a zaradio 463,5 miliona dolara) i jedan od najuspešnijih u svom žanru. Džulija Roberts je nagrađena „Zlatnim globusom” za glavnu ulogu i posle „Čeličnih magnolija” (1989) drugu godinu zaredom bila je nominovana za Oskara. Statuetu Američke filmske akademije tada je, ipak zasluženo, osvojila Keti Bejts za izvanrednu ulogu u trileru „Mizeri”. Robertsova je dobila Oskara tek 2000. za dramu „Erin Brokovič”, a Gir nikad jer nije ni bio nominovan.
Kolika je bila popularnost filma „Zgodna mlada” tokom devedesetih, govori i podatak da su Gir i Robertsova udružili snage u filmu „Odbegla mlada” 1999, koji nije bio nastavak „Zgodne žene”, već nova romantična komedija za zarađivanje miliona dolara. Mnogi su u ovom filmu želeli da vide Vivijan i Edvarda, ali su dobili priču o devojci koja beži sa svojih venčanja, sve dok ne padne na čari novinara.