Albanski, ne evropski san

Dejan Spalović

22. 04. 2017. 22:00

Шпиро Радуловић

„Jedan narod, jedan san”, napisao je Edi Rama na fejsbuk profilu uoči treće zajedničke sednice kosovske i albanske vlade u Prištini u junu prošle godine. Sada je postalo jasno da je reč više o albanskom nego o evropskom snu. Albanski premijer je za „Politiko” poručio da ne može da isključi ujedinjenje svoje zemlje i Kosova ako perspektiva za članstvo zapadnog Balkana u EU nastavi da bledi. Samo dan posle izjave iz Tirane oglasila se i Priština. Predsednik samoproglašene države Kosovo Hašim Tači se nadovezao na Ramu rekavši da će svi Albanci regiona živeti u jednoj jedinstvenoj državi kako bi se nastavilo dalje s integracijom u evropsku porodicu.

Dva albanska predsednika su tako otkrila karte o prekrajanju granica na Balkanu. Rama i Tači su otvoreno rekli da se zalažu za ideju o „velikoj Albaniji” bez obzira na to da li se nalazi u sastavu EU, što je san svih albanskih prvaka koji oni bez obzira na političko i ideološko opredeljenje od 1878. godine i „Prizrenske lige” prenose s kolena na koleno. Rama samo govori isto ono što i njegovi prethodnici beg Frašeri, Ahmed Zogu, Mustafa Kruja i Enver Hodža.

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU