Pet godina rada Rusko-srpskog humanitarnog centra
(Фото Танјуг)
NIŠ - Rusko-srpski humanitarni centar obeležio je danas petogodišnjicu rada, a ministar za rad Aleksandar Vulin najavio je da će u narednom periodu to ministarstvo i Centar unaprediti svoju saradnju.
Vulin je čestitao pripadnicima Centra jubilej i zahvalio im se za hrabrost, solidarnost za to što su bili, kako je rekao, uz nas kad god je bilo teško. On im je zahvalio zato što su bili tu na samom početku migrantske krize i pre nego što su mnogi prepoznali koliko je pomoć potrebna Srbiji.
„Slušali smo puno zlonamernih priča o Centru. Slušali smo priče o tome kako je ovaj Centar sve samo ne humanitaran, ali kao sto možete da se uverite on ima samo jednu svrhu, a to je da bude uz ljude kojima je teško i koji pate”, istakao je Vulin.
Povodom obeležavanja jubileja održana je i pokazna vežba i kulturno umetnički program, a ministru je zamenik ministra za vanredne situacije Ruske Federacije Oleg Baženov uručio nagradu i medalju za saradnju. Proslavi su prisustvovali i državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Milosav Miličković i načelnik sektora za vanredne situacije Predrag Marić.
(Foto Tanjug)
Direktor centra Bojan Glamočlija kaže da može da se uoči da je uložen veliki trud vlada Srbije i Rusije na formiranju i afirmisanju centra kao organizacije koja će biti spremna za humanitarno delovanje u vanrednim situacijama.
''Sagledavajući sve okolnosti u toku evolucije i napretka centra možemo konstatovati da se uz jedinstveno i zajedničko delovanje , uz obostranu volju sa dobronamernim ciljem, dostižu odlični rezultati'', rekao je Glamočlija.
Blaženov , koji je Glamočliji predao zahvanicu ruskog ministra za vanredne situacije Vladimira Pučkova, rekao je da zajednička spasilačka bratstva upravo rade na zaštiti života stanovništva.
''Zato se i osnivaju ovakve humanitarne strukture kao što je ova'', rekao je on. Miličkov je konstatovao da centar krupnim koracima krenuo napred. On je ocenio i da je 2012. godine, kada je centar, formalno, sporazumom osnovan bilo potrebno pristupiti jednoj zamisli koja je originalna pravna tvorevina.
Marić ocenjuje da je najvažnije da je centar tu kada je najteže. ''Imate kapacitet na koji možete da se oslonite i to se dešavalo u poslednjih pet godina u više navrata'', rekao je Marić. (Tanjug)