Srbija leži na zlatu
(Фото А. Васиљевић)
Svetski savet za zlato objavio je iznenađujuću lepu vest za Srbiju – da je naša zemlja vodeća u regionu po količinama ovog plemenitog metala deponovanog u trezorima Narodne banke. Prema poslednjim podacima tu se nalazi 17,9 tona zlatnih poluga, što čini blizu pet odsto ukupnih deviznih rezervi zemlje.
U odnosu na svet, Srbija se prema trenutnoj proizvodnji zlata nalazi na 76. mestu, daleko ispod Turske, Finske, Švedske, Bugarske, Španije…
Najveći deo našeg zlata potiče iz domaćih nalazišta Bora i Majdanpeka, ali se ova ruda eksploatiše i iz rudnika „Blagojev kamen”, s Deli Jovana, iz nanosa rečnih tokova. U poređenju sa zemljama u neposrednom okruženju, odnosno bivšim republikama SFRJ, sigurno je da Srbija raspolaže znatno većim mineralnim resursima i rezervama zlata.
CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU