Dekanima ipak neograničen mandat
Зграда Ректората у Београду (Фото Анђелко Васиљевић)
Nacrt zakona o visokom obrazovanju je na javnoj raspravi. Ova rasprava je najavljivana tri meseca ranije, ali je odložena. Ovome je prethodilo ekskluzivno pisanje „Politike” o samom nacrtu („Dekanima neograničen mandat”, 17. februar), što je unelo kratkotrajnu nadu da je rasprava odložena zbog sadržaja ovog skandaloznog predloga. Međutim, to je bila samo nada. Nacrt koji je sada na javnoj raspravi identičan je onome koji opisuje pomenuti tekst „Politike”.
Ovde je zapravo reč o izmenama i dopunama zakona, koje su samo formalno predložene kao nov zakon, ali bez promene većine članova. Najvažniji nedostatak postojeće regulative, model finansiranja koji potiče iz prethodnog veka i koji se ni terminološki, ni suštinski ne uklapa u novi zakonodavni okvir, nije menjan. Veća unutrašnja integracija univerziteta i problem dostupnosti visokog obrazovanja takođe nisu bili problemi kojima se bave ove izmene. I dalje će fakulteti naplaćivati od studenata šta žele, a od 0,1 boda će zavisiti da li student ostaje na budžetu ili ne. Ni drugi problemi s kojima se studenti suočavaju neće biti rešeni, osim što njihovi predstavnici sada neće moći da prisustvuju sednicama Nacionalnog saveta uvek, već samo kada ih pozovu.
Fizičar, bivši pomoćnik ministra za visoko obrazovanje
CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU