Tri posade za Evropu
Сребрни са Светског купа: Милош Васић и Ненад Беђик (Фото Ненад Неговановић)
Sa priprema na Bledu veslačka reprezentacija Srbije otputovala je u Račice (Češka) u kojima će se ovog vikenda (26-28. maj) održati Evropsko seniorsko prvenstvo.
U našoj selekciji su samo tri posade, dve koje su osvojile odličja na prvom Svetskom kupu u Beogradu početkom maja i jedna koja se priprema za učešće na Svetskom prvenstvu za mlađe seniore. Najbolju „startnu poziciju” ima dvojac bez kormilara u sastavu Miloš Vasić, Nenad Beđik koji je na Savskom jezeru osvojio srebro na Svetskom kupu i koji je 2015. osvojio poslednje odličje (bronza) na evropskim šampionatima. Njima uz rame je Marko Marjanović, koji se posle mnogo godina vratio skifu i na Svetskom kupu osvojio bronzu.
– Marjanović, Vasić i Beđik su i posle Svetskog kupa nastavili da rade u istom ritmu. Očekujem da će u Račicama postići rezultate bliske onima sa Savskog jezera, a na licu mesta ćemo videti za koji plasman će oni biti dovoljni. U dobroj su formi i potpuno spremno dočekuju start šampionata. Konkurencija će biti jača nego na Svetskom kupu, pošto će na Evropskom prvenstvu učestvovati sve najbolje evropske posade u ovim disciplinama – kazao je Nebojša Ilić, trener ove dve posade.
Teški četverac je u B finalu Svetskog kupa bio drugi, ali tada je u konkurenciji bilo više posada iz pojedinih zemalja, međutim to ne znači da će Aleksandar Beđik, Igor Lucić, Igor Đerić i Damjan Lazić imati lakši posao.
– Momci su potpunosti ispunili plan treninga i spremni su za sve izazove u Račicama. Ovo je mlada ekipa, koju, izuzev Lucića, čine mlađi seniori i njima će predstojeći šampionat biti još jedan važan test pred Svetsko prvenstvo u Plovdivu u julu. U Češkoj će nastupiti veći broj kvalitetnijih teških četveraca nego što je bio slučaj na Svetskom kupu. Neke ekipe dobro poznajemo, a s nekima ćemo se prvi put takmičiti i tek posle kvalifikacija imaćemo jasniju sliku za koji plasman realno vredimo – istakao je trener četverca Aleksandar Ivković.
U skifu će nastupiti takmičari iz 23 zemlje, najveći favoriti su olimpijski vicešampion Martin (Hrvatska) i Švajcarac Štalberg koji ga je iznenadio na Savskom jezeru i pobedio. Zatim su tu naš Marjanović, Čeh Sinek, koji je u Riju osvojio bronzu, kao i Tim Ole Naske, 20-godišnji Nemac koji je prošle godine osvojio titulu prvaka sveta za mlađe seniore. Sineku i Naskeu nastup u Račicama biće prvi ove sezone.
Među 15 dvojaca prijavljenih za Evropsko prvenstvo su svi osvajači medalja na Svetskom kupu u Beogradu. Pored srebrnih Vasića i Beđika tu su pobednici Britanci Doson i Rositer i bronzani Česi Helešic i Podražil, ali i Italijani Lodo i Vičino, koji su u Riju osvojili bronzu u četvercu, ali i branioci titule Mađari Juhas i Šimon čije šanse uvek rastu s pogoršanjem vremenskih uslova...
Četrnaest četveraca predvodi britanski, ali s promenjenim redosledom u odnosu na pobednički sa Svetskog kupa, to važi i za drugoplasirane Holanđane i šestoplasirane Ruse koji su u Beogradu veslali kao druge posade svojih zemalja...
Žreb kvalifikacionih grupa je sutra, u petak su kvalifikacije i repesaži, u subotu polufinala, finala C i D, a u nedelju finala A i B.