Gradiću Srbiju sprat po sprat

Mirjana Čekerevac

31. 05. 2017. 11:15

(Фото Д.Ћирков)

Polaganjem zakletve u Skupštini Srbije Aleksandar Vučić je zvanično stupio na dužnost predsednika države. On je poručio da nema sumnju šta mu je činiti za Srbiju i njene građane: „Moram da dam bukvalno sve”.

Odmah potom, praćen aplauzima velikog broja građana okupljenih ispred parlamenta, Vučić je otišao u zgradu Predsedništva, gde ga je dočekao dojučerašnji predsednik Tomislav Nikolić, koji mu je predao državni pečat, simbol ove funkcije i predsedničku zastavu-standartu, koju je on poljubio. Njih dvojica zatim su razgovarali iza zatvorenih vrata, da bi posle toga Vučić ispratio svog prethodnika do izlaza iz zgrade.

Vučić je zakletvu položio držeći desnu ruku na Ustavu, koji mu je dala Vesna Ilić Prelić, predsednica Ustavnog suda, i na Miroslavljevom jevanđelju, najstarijoj srpskoj knjizi. Ovom svečanom činu, pored poslanika, prisustvovali su i brojni gosti, među kojima su bili patrijarh srpski Irinej i Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske. Posle intoniranja himne „Bože pravde”, Vučić se obratio prisutnima i građanima, poručivši, između ostalog, da će za Srbiju da učini sve, a da za to ne želi bukvalno ništa da dobije – „osim suda koji će, za to što sam radio, da ostane u istoriji”.

(Foto R. Krstinić)

Rekavši da će Srbiju graditi sprat po sprat, naglasio je: „Istorija ne predviđa sankcije, ali je za mene taj sud jednak onom strašnom i konačnom”. On se zahvalio svim prethodnim predsednicima, a posebno Tomislavu Nikoliću, koji je podržao njegovu vladu u teškim odlukama. Njegov polučasovni govor više puta je prekidan aplauzima koji su trajali nekoliko minuta. Ceremonija u sali završena je izvođenjem pesme „Vostani, Serbie”. Vučiću je prvi čestitao Tomislav Nikolić, potom patrijarh Irinej, pa Milorad Dodik.

Izabrani predsednik u zgradu Doma Narodne skupštine stigao je desetak minuta pre podneva, za kada je bilo zakazano polaganje zakletve, a na ulasku se obratio građanima koji su ga dočekali kako bi mu dali podršku i čestitali. U zgradu je ušao zajedno sa Tomislavom Nikolićem, koji je do nje došao peške, i sa Nikolom Selakovićem, a dočekala ih je Maja Gojković, predsednica parlamenta, koja ih je odvela do sale u kojoj su sačekali vreme početka svečanosti.

U plenarnu salu prvi je ušao Tomislav Nikolić, koji je pozdravljen aplauzom, a kad se on smestio, ušao je i Vučić, koji je dočekan na nogama uz aplauz koji je potrajao nekoliko minuta. Sa Vučićeve desne strane, u prvoj klupi u redu do njegovog, sedeo je Milorad Dodik, a s druge strane Tomislav Nikolić. U sali su bili patrijarh srpski Irinej, predstavnici tradicionalnih verskih zajednica, Željka Cvijanović, predsednica Vlade Republike Srpske, ali i Milan Milutinović, bivši predsednik Srbije, i Zoran Lilić, bivši predsednik SRJ, kao i članovi srpske vlade. Predstavnici diplomatskog kora, kao i Vučićeva porodica, ceremoniju su pratili sa galerije.

Iz plenarne sale svi su se preselili u skupštinski hol, gde je priređen svečani koktel i gde je predsednik primao čestitke. Prostor je bio pretesan za sve, a red za čestitke dugačak, u nekoliko kolona. Kako je vreme određeno za ovaj deo svečanosti dobro prekoračeno, Nikola Selaković, koji će biti generalni sekretar u Predsedništvu, trudio se da se ne primeti njegovo cupkanje i gledanje na sat. Ipak, posle dvadesetak minuta prišao je Vučiću i upozorio ga na vreme. Izvinivši se svima koji nisu došli na red da mu čestitaju, Vučić je uvažio Selakovićevu intervenciju i napustio zgradu.

(Foto R. Krstinić)

U holu, gde je svirao orkestar Ministarstva odbrane, ostali su gosti, da se posluže i još malo druže, a poslanici su iskoristili priliku da popričaju sa ministrima, dok su predstavnici nezavisnih državnih institucija proćaskali među sobom. Pojavljivanje Bratislava Gašića, novog šefa BIA, bilo je zanimljivo svima. Kad se jedan od prisutnih požalio kako nije čuo šta mu je Gašić, koji mu je inače lični prijatelj, šapnuo, dobio je šaljivi odgovor: „Ma, ništa važno, to on ide i deli značke da može da prisluškuje!” Ovu šalu ispratio je iskren smeh.

Porodica na galeriji

Polaganje zakletve sa galerije su pratili Vučićevi roditelji i deca Milica i Danilo, a posle čestitki predsednica parlamenta i Ustavnog suda, Maje Gojković i Vesne Ilić Prelić, on je podigao pogled i uputio im poljubac. Porodica mu je čestitala u hodniku i odmah su svi otišli, ne svraćajući u hol na koktel.

Ostavka i opozicija

Pre svečane sednice na kojoj je Aleksandar Vučić položio zakletvu parlament je održao jednu vrlo kratku, samo da bi se konstatovala njegova ostavka na mesto premijera.

U trenutku kad je Maja Gojković pročitala da je Aleksandar Vučić podneo ostavku, deo opozicionara počeo je da aplaudira, a poslanici iz poslaničkog kluba NS – Za spas Srbije držali su i transparente sa natpisima: „Nije moj predsednik”, „Neću izdajnika za predsednika” i „Briselski sporazum izdaja”.

Gojkovićeva im je rekla da ovakvo ponašanje na ovakav dan najviše govori o njima. Aplauz se oglasio i kad je Gojkovićeva pročitala da je ostavka podneta zbog prelaska na dužnost predsednika Srbije, ali ovaj put aplaudirali su naprednjaci i njihovi koalicioni partneri. Opozicionari su sa pomenutim transparentima bili i na početku sednice na kojoj je Vučić polagao zakletvu, ali se nisu duže zadržali, već su je napustili, baš kao i poslanici DJB-a i DS-a. Poslanici Nove stranke i Dveri nisu ni ulazili u salu.

Reagujući na postupak poslanika iz poslaničkog kluba NS – Za spas Srbije, Aleksandar Martinović, šef poslaničke grupe SNS-a, rekao je da su „Sanda Rašković Ivić i Đorđe Vukadinović sramota Srbije”.

(Foto R. Krstinić)

I dodao: „Sramota je da na ovaj dan oni koji se predstavljaju da su navodno nekakve nacionalne i patriotske snage pokušavaju da obesmisle polaganje zakletve predsednika Vučića, koji će, između ostalog, da se zakune i da će da čuva teritorijalni integritet Srbije i KiM kao sastavni deo Srbije”. Iz redova opozicije polaganju zakletve prisustvovali su poslanici SRS-a, LDP-a, LSV-a i DSS-a, a jedan od poslanika DSS-a to nam je objasnio ovako: „Poštujemo institucije države”.

Aplauzi i „Aco, Srbine”

Dva sata pre nego što je Aleksandar Vučić položio zakletvu na platou ispred Skupštine Srbije okupilo se više hiljada pristalica naprednjaka koje su pristigle iz raznih delova Srbije. Ispred bine vijorile su se srpske zastave, dok je ispred republičkog parlamenta razvijen veliki transparent na kojem je pisalo „Beograd je uz Vučića”. Okupljeni građani su preko video-bima pratili zasedanje skupštine. Zbog vrućine, veći broj ljudi spas je potražio pod krošnjama u Pionirskom parku, a najtraženija je bila voda.

Novog predsednika Srbije pristalice su dočekale ovacijama, dugotrajnim aplauzima i usklicima „Aco, Srbine”. Vučić im je poručio da ih voli najviše na svetu, kao i Srbiju. Rečima „Živela Srbija” zahvalio im je na podršci i veličanstvenom dočeku i obećao da će braniti i čuvati stabilnost i budućnost zemlje i da će se boriti za svu decu kao za svoju.

„Štitiću mir, stabilnost i budućnost Srbije, radiću i boriću se za vašu decu kao za moju. Ne gledajte unazad, već unapred, u zemlju svoje dece, a ne u zemlju svojih dedova. Mnogo toga je pred nama što moramo zajednički da uradimo, a kao predsednik Srbije obećavam da ću u vaše ime čuvati mir i stabilnost, čuvati i braniti bezbednost naše zemlje i naše dece”, istakao je Vučić, čije je govor više puta prekidan aplauzima i ovacijama.

Odlazeći da položi zakletvu u Skupštinu Srbije, Vučić je poručio: „Znate me. Meni su uvek nekud žuri i zato – zdravo. Odoh ja da radim. Živela Srbija i beskrajno hvala za ovako veličanstven doček”, istakao je Vučić i krupnim koracima krenuo ka republičkom parlamentu.

(Foto Rade Krstinić)

Polaganje zakletve građani su ispred Skupštine pratili u gotovo potpunoj tišini. Kad je rekao da će se boriti za Kosovo i Metohiju više desetina hiljada ljudi to je podržalo uz gromoglasne aplauze i povike „Srbija! Srbija!”, „Aco, Srbine!” i „Kosovo je srce Srbije!”.

Predsednika Vučića, nakon što je položio zakletvu u Narodnoj skupštini, dočekali su građani koji su se od prepodnevnih časova okupljali kako bi mu čestitali stupanje na dužnost. Obezbeđenje je imalo pune ruke posla, jer su pristalice htele da ga vide uživo i razgovaraju sa njim. Novi predsednik prošao je i kroz špalir gardista Vojske Srbije i mladih u narodnim nošnjama.

Nešto pre 13.30 sati ispred zgrade na Andrićevom vencu upriličena je smotra počasne čete pripadnika Garde i tri roda Vojske Srbije – kopnene, RV i PVO i rečne flotile – a načelnik Generalštaba Ljubiša Diković podneo je raport novom predsedniku i izvestio ga da je stanje u zemlji redovno. Nekoliko minuta kasnije pred zdanje na Andrićevom vencu izašao je Tomislav Nikolić i zajedno sa Aleksandrom Vučićem pozdravio građane koji su mahali srpskim zastavama. Dejan Spalović

Čarke pristalica i protivnika

Dva sata pre nego što je predsednik Aleksandar Vučić položio zakletvu, na više mesta u Beogradu došlo je do „bliskog susreta” pristalica naprednjaka i protivnika novog predsednika Srbije. Dobacivanja i vređanja bilo je na Zelenom vencu, u Kolarčevoj i Kosovskoj ulici i na Trgu republike, gde je policija brzom akcijom sprečila da dođe do fizičkog obračuna dve grupe. Brojne policijske snage koje su bile raspoređene na Terazijama sprečile su Vučićeve protivnike da se približe Skupštini Srbije jer, kako su naveli, nisu prijavili skup.

Tridesetak ljudi koji su učestvovali na „protestima protiv diktature” razvili su oko 10 časova transparente kod hotela „Moskva”, pa je došlo do čarki sa simpatizerima SNS-a. Policija ih je sprečila da uđu na Trg Nikole Pašića.

Među demonstrantima bio je i lider Nove stranke Zoran Živković, koji u svojstvu narodnog poslanika nije prisustvovao polaganju zakletve. Do sukoba dve grupe ipak je došlo u podzemnom prolazu na Terazijama, gde su lakše povređene dve osobe.

(Foto Rade Krstinić)

Očuvanje suverenosti i Kosova i Metohije

Tekst zakletve koju je Vučić položio glasi: „Zaklinjem se da ću sve svoje snage posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo, kao i ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, poštovanju i odbrani Ustava i zakona, očuvanju mira i blagostanja svih građana Republike Srbije i da ću savesno i odgovorno ispunjavati sve svoje dužnosti.”

Primopredaja zastave i pečata

Svečana primopredaja dužnosti između starog i novog predsednika završena je na Andrićevom vencu. Tu u sedištu predsednika Republike Srbije Nikolić je najpre svom nasledniku predao zastavu predsednika, takozvanu standartu, koju je Vučić poljubio. Ova zastava, koju mogu da koriste predsednik države i predsednik Narodne skupštine, kvadratnog je oblika sa belim rubom i romboidima u crvenoj i plavoj boji i grbom Srbije u sredini. Ona se koristi kao simbol prisustva predsednika na nekom događaju ili mestu.

(Foto A. Vasiljević)

Osim zastave, Vučić je od Nikolića dobio i pečat predsednika, izrađen za ovu priliku, koji će se stavljati na akte koje potpisuje predsednik. Na pečatu se takođe nalazi grb Srbije. Zgrada Predsedništva bila je u opsadnom stanju zbog rigoroznih mera bezbednosti. Novinarske ekipe su bile smeštene u svečanu salu i to je bio jedini prostor u kome su mogli da se kreću.

Nikolić je na polaganje zakletve novog predsednika u Narodnu skupštinu otišao iz svog kabineta da bi se odmah posle toga vratio nazad u Predsedništvo kako bi, kao dojučerašnji domaćin, dočekao novog stanara Andrićevog venca. Gromoglasni vojnički pozdrav „Služimo narodu”, kojim su gardisti pozdravili dolazak Vučića u zgradu Predsedništva, mogao se čuti i u svečanoj sali. Bio je to signal da će kroz nekoliko trenutaka bivši i novi predsednik ući u salu u kojoj će se odigrati poslednji čin primopredaje dužnosti.

Odlasku sa dužnosti bivšeg šefa prisustvovali su njegovi najbliži saradnici, članovi njegovog kabineta, savetnici. Novi srpski predsednik ušao je salu u pratnji bivšeg predsednika vidno raspoložen, nasmejan, dok je Nikolić imao mnogo ozbiljnije lice. U sali su ih već čekale brojne novinarske ekipe, ali i četvorica gardista. Sama ceremonija je bila vrlo kratka i prošla je gotovo u tišini. Po njenom završetku, Vučić je prišao Nikolićevim saradnicima i pozdravio se sa njima. Potom su se njih dvojica uputili u Plavi salon u kome su održali kraći sastanak u četiri oka. Na kraju je Vučić ispratio Nikolića iz zgrade Predsedništva, čime je i simbolično okončana primopredaja dužnosti. Jelena Cerovina

(Foto A. Vasiljević)

REAKCIJE IZ SVETA

Najuticajniji srpski političar od raspada Jugoslavije

Vodeće svetske agencije ali i mediji u regionu su s velikom pažnjom prenele glavne poruke Aleksandra Vučića koje je uputio posle stupanja na dužnost predsednika Srbije. Rojters i ruski Tas istakli su da je Vučić najavio da Srbija ostaje na istom spoljnopolitičkom kursu. Blumberg u izveštaju o Vučićevom preuzimanju dužnosti novog predsednika opisuje kao najuticajnijeg srpskog političara od raspada Jugoslavije, kao i očekivanje da će nastaviti da drži vlast, čak i kada zauzme pretežno protokolarno mesto predsednika države.

Agencija Asošijeted pres navodi i da je Vučić rekao da je na Balkanu bilo dosta ubijanja, te da je vreme da se rađamo. AP takođe citira njegove reči da Srbija neće postati članica NATO-a niti ijednog drugog saveza. Vučić je tokom trogodišnjeg mandata premijera govorio da je članstvo Srbije u EU strateški cilj i u isto vreme jačao veze sa tradicionalnim saveznikom Rusijom koja je pristala da snabde srpsku vojsku borbenim avionima i tenkovima, što je, kako ocenjuje AP, povećalo tenzije na Balkanu.

Mediji u regionu su, kako prenosi Tanjug, uz mnoštvo fotografija i video-zapisa preneli vest da je Aleksandar Vučić i zvanično predsednik Srbije, sa posebnim akcentom na njegovu poruku da će raditi na miru i stabilnosti Srbije i poboljšanju odnosa sa državama regiona. Hrvatska agencija HINA je javila da je Vučić u svom prvom obraćanju rekao da će raditi na uspostavljanju mira u regionu, da će sa svima razgovarati i insistirati na dijalogu i kompromisu.

Al Džazira Balkans je vest o inauguraciji Vučića objavila uz video-zapise i sa njegovom porukom da „verujemo u život i rad, a ne u smrt i rat”. Slovenačka agencija STA je prenela da je 47-godišnji Aleksandar Vučić, doskorašnji premijer, i zvanično preuzeo poziciju šefa države Srbije, te da je poručio da će učiniti sve da Srbija bude bolja i srećnija.