Dan kosmetskih žrtava
Скуп је симболично почео у 12.44 часова (Фото Танјуг/З. Жестић)
Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji i Kancelarija za Kosovo i Metohiju obeležili su, simbolično u 12.44 časova, Dan kosmetskih žrtava. U Spomen-sobi „Kosmetske žrtve” u Palati „Beograđanka” tom prilikom uručene su i zahvalnice za pomoć porodicama žrtava, od kojih je jedna dodeljena i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. U njegovo ime primio ju je Vučićev savetnik Vladimir Božović, prenele su agencije.
Obraćajući se na skupu, zamenik direktora Kancelarije za KiM Dušan Kozarev poručio je da država neće zaboraviti Srbe na Kosmetu. Podsećajući da se navršava i osamnaest godina od završetka NATO agresije, „kada smo branili slobodu i nezavisnost”, on je dodao da nas za to doba vezuju „jake emocije, koje obavezuju da budemo pred ovim slikama mučenika, palih branilaca otadžbine i da zahvalimo članovima njihovih porodica”.
„To su ljudi koji su smetali samo zato što su imali srpsko prezime. Za nas je kosmetska žrtva svetinja i njihova porodica je svetinja i neće biti zaboravljena”, poručio je Kozarev.
On je dodao da je naša dužnost da čuvamo spomen na naše mučenike i da pomažemo njihovim porodicama.
Predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih na KiM Simo Spasić rekao je da to udruženje traži spomenik u Pionirskom parku za „sve koje su ubili albanski teroristi i NATO agresori, sa njihovim datumima rođenja i fotografijama”. „Ova vlada nam je dala prostorije za Spomen-sobu”, istakao je Spasić, dodajući da je tako država stala iza žrtava. On je rekao da sada očekuju od nje i da se zakonom regulišu prava porodica civilnih, predratnih, ratnih i posleratnih žrtava. Spasić je, kako prenose agencije, ukazao i da bi nadležni trebalo da stambeno zbrinu porodice čije su kuće opljačkane i srušene, a imovina uzurpirana.
„Mora država da nam da prava. Mi smo beskućnici, naše kuće su otišle u pepeo. Tražimo svoja prava. Mogu imati obeležja, trgove, ulice… junaci Košara, ali tražimo spomenik za sve žrtve od Horgoša do Košara i od Košara do Horgoša”, rekao je Spasić i dodao da niko nema pravo da deli žrtve i da su režimi pre sadašnje vlasti oslobodili zločince.
Zastupnica Udruženja Snežana Marković Zdravković rekla je da je tužan i težak povod okupljanja – stradanje Srba, Roma, Goranaca i Albanaca. „Želja nam je da žrtvama kidnapovanim i ubijenim 1998, 1999, 2000, 2001, 2004. i 2014. godine od strane terorističke OVK, NATO agresora posvetimo dan koji će večno čuvati sećanje na njihovo stradanje”, kazala je ona.
Zahvalnice su dobili i zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović, načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Bratislav Diković, glumice Ivana i Jelena Žigon i drugi.
Dan kosmetskih žrtava i žrtava NATO agresije obeležava se 10. juna, na dan kada je 1999. godine izglasana Rezolucija Saveta bezbednosti 1244.
V. R.
ANTRFILE
Današnji izbori kao prekretnica
Vanredni parlamentarni izbori koji se danas održavaju na Kosovu predstavljaju prekretnicu na kojoj tamošnji srpski narod mora da pokaže da će se složno boriti za budućnost, istakao je Dušan Kozarev. On je ocenio da „srpski narod na KiM zna da postoji samo jedna kolona, i to ona iza Srpske liste”, a da su sve druge kolone „albansko-ambasadorske”.
Na pitanje kako komentariše izjavu američkog ambasadora na Kosovu Grega Delavija o zastrašivanju birača u srpskoj zajednici, Kozarev je istakao da je siguran da ih zastrašuju „ovi što pokušavaju da se predstave kao Srpska lista”. „Ti lideri takozvanih srpskih lista nisu ni sreli toliko Srba u životu koliko je Srpska lista okupila u nekim selima na predizbornim mitinzima. Ima zastrašivanja srpskog naroda i plaše ga ljudi koji su se pojavili, nikli kao pečurke posle kiše i ljudi ih u sopstvenim sredinama ne poznaju i ne priznaju”, rekao je Kozarev.
Šef Srpske liste Slavko Simić rekao je na skupu da ta lista nikada neće glasati za formiranje takozvane vojske Kosova i istakao da je na obeležavanje Dana kosmetskih žrtava došao u znak solidarnosti s porodicama ubijenih i kidnapovanih. „Nikada nećemo podržati onu vojsku koja je ubijala našu decu, braću i sestre. Oni koji se bogate na kostima palih i ubijenih Srba sigurno su izgubili ponos, obraz i dostojanstvo da predstavljaju srpski narod”, rekao je Simić.
Podsetimo, zbog predizbornog spota u kojem se protive formiranju vojske Kosova, Srpsku listu je pre dva dana izborni panel za žalbe i predstavke u Prištini kaznio sa 25.000 evra. U obrazloženju je navedeno da je kazna izrečena zbog predizbornog spota kojim se krši Kodeks ponašanja političkih subjekata, njihovih pristalica i kandidata, jer navodno sadrži poruke koje „promovišu i podstiču mržnju” i „provokacije protiv postojanja države Kosovo”. To je saopštila Srpska lista, koja ima pravo žalbe Vrhovnom sudu Kosova, a kaznu mora da plati u roku od 15 dana.