Rukometašima prva meč lopta

14. 06. 2017. 07:00

На победу против Пољске: Дарко Ђукић (Фото В. Марковић)

Rukometaši Srbije imaće večeras protiv Poljske prvu meč loptu da izbore plasman na Evropski šampionat koji će naredne godine biti održan u Hrvatskoj (20.45 č). Našoj reprezentaciji, koja je na liderskoj poziciji u grupi, potrebna je jedna pobeda u naredna dva susreta.

Selektor Jovica Cvetković se pred duel u Nišu susreo sa velikim brojem otkaza zbog povreda. On večeras neće moći da računa na kapitena Žarka Šešuma, ali ni na Marka Vujina, Iliju Abutovića, Rajka Prodanovića, Darka Arsića, Veljka Inđića, Aleksandra Stanojevića...

I pored toga naši najavljuju da će ići na pobedu protiv ekipe koja je najneprijatnije iznenađenje dosadašnjeg toka kvalifikacija. Poljaci su u prva četiri kola osvojili samo bod, protiv Belorusije, zbog čega je selektor Talant Dušebajev podneo ostavku. Njegov naslednik je Pjotr Pržbecki koji će izvesti podmlađeni sastav u kom neće neće biti dosadašnjih nosilaca igre Šmala, Bileckog, Jureckog, Jurkieviča i Lijevskog.

Desno krilo naše reprezentacije i poljskog Kielcea, Darko Đukić, odlično poznaje većinu protivničkih igrača.

– U reprezentaciji nemaju više nijednog igrača iz Kielcea, s obzirom da je Črapkovski otišao u Magdeburg. Tu su dva momka iz Visle, ali i nekoliko igrača veoma dobrog kluba Azoti Pulavi. Ne znam zbog čega ne igraju u najjačem sastavu, verovatno zbog želje da se odmore posle godine u kojoj su igrali i na Olimpijskim igrama u Riju. Poljaci su sportska nacija i uvek maksimalno igraju za svoj nacionalni tim. Liga im je sve jača. Igraće opušteno jer ova utakmica nema za njih rezultatski značaj, ali će se svako od njih boriti za svoje mesto u selekciji. Naš ulog je plasman na Evropsko prvenstvo i prvo mesto u grupi. Moramo da odigramo na najvišem nivou kako bismo ih savladali – kaže Đukić.

Rođeni Nišlija poziva navijače da podrže njegovu ekipu, ali i rukometašice koje će igrati pre njih.

– Imamo dosta povređenih igrača, a tek juče smo trenirali u kompletnom sastavu. To, međutim, ne utiče na atmosferu. Sve probleme ćemo rešiti ako budemo igrali sa sto odsto mogućnosti. Nećemo dozvoliti da nam se desi pad kao protiv Belorusije u novembru. Tada smo se možda malo i opustili posle trijumfa u Poljskoj, ali sada to neće biti slučaj. Raduje me što ponovo u Nišu igramo za jedno veliko takmičenje. Verujem da će navijači podržati i nas i devojke. A i svi oni koji idu na vaterpolo imaće dovoljno vremena da pogledaju i obe rukometne utakmice u hali „Čair” – smatra Đukić.

Prva pozicija u grupi donela bi našoj reprezentaciji i bolje mesto na žrebu koji će biti održan 23. juna u Zagrebu.