Ni statutarno, ni kolegijalno
Зграда САНУ (Фото Л. Адровић)
Ova sednica sazvana je s jednom tačkom dnevnog reda: Stanje u Odeljenju društvenih nauka. Kakvo je to stanje? Dovoljne su dve reči da ga obeleže: teško i porazno. Pogotovo je takvo posle „vanrednog sastanka našeg Odeljenja“, kako su ga nazvala četvorica učesnika tog sastanka održanog 15. juna u potaji.
U tekstu ekspresno upućenom posle tog sastanka predsedniku SANU, nije rečeno ni ko je sazvao sastanak, ni u koje vreme i u kojoj prostoriji je održan, ni ko je njime predsedavao, ni koji je dnevni red imao, ni kakvim glasanjem su donete njegove tobožnje odluke, ni ko je vodio zapisnik itd. Nije slučajno što su učesnici sastanka i potpisnici teksta koji je na ovoj sednici pred svima nama, izbegli termin skup, svakako znajući da skup odeljenja, shodno Statutu SANU, saziva njegov sekretar, u ovom slučaju akademik Časlav Ocić. Ko je taj samozvanac koji je odigrao ulogu dublera postojećeg sekretara Odeljenja društvenih nauka, meni nije poznato. Ali mi je i te kako poznato – jer sam po obrazovanju i pravnik, mada nikako vrhunski – da se sastanak o kojem je reč, sa svim trima kvaziodlukama koje su na njemu donete, ne može smatrati pravno valjanim, statutarno zasnovanim i zakonitim.
Reč na sednici Predsedništva i Odeljenja društvenih nauka SANU 22. juna 2017.
Akademik SANU
CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU