Partizanov maksimum u Vitoriji

04. 04. 2008. 22:00

Коначни дуел у Виторији: Новица Величковић на другом мечу са Таукерамиком (Фото Ж. Јовановић)

Pred Partizanovim košarkašima i 7.500 navijača preksinoć u revanšu četvrtfinala Evrolige u dvorani „Pionir”, jedini u timu Taukeramike koji je mogao da dobije prelaznu ocenu bio je Igor Rakočević, sa 15 poena za 28 minuta igre. Kapiten srpske reprezentacije iz proteklih godina, znatno kasnije od većine saigrača izašao je na zagrevanje „skraćujući” tako trajanje zvižduka i pogrda sa tribina, kroz koje je imao da prođe kao nekadašnja perjanica Partizanovog „večitog” rivala Crvene zvezde. Nijednog trenutka nije reagovao na uvrede.

Posle meča u kojem je Partizan u spektakularnom stilu pobedio sa 76:55 i izjednačio na 1:1 u seriji, izborivši „majstoricu” u Španiji, 30 – godišnji bek bio je raspoložen u pogledu šansi da se njegov tim 9. aprila plasira za finalni turnir u Madridu:

– Odlučilo je to što smo loše počeli utakmicu. Posle slabe igre u prvom poluvremenu, potrošili smo mnogo snage da nadoknadimo zaostatak. Možemo da odigramo mnogo bolje nego što je bio slučaj u ovom meču. Mislim da ovolika razlika u rezultatu na kraju nije realna. Optimista sam pred treću utakmicu u kojoj neće biti presudno to što je pritisak sada na mom timu, –izjavio je prvi strelac Taukeramike u ovoj sezoni Evrolige.

Jedan od najtežih poraza tima iz Vitorije otkako je našao svoje mesto u vrhu evropske košarke, iz prvog reda publike pored aut – linije posmatrali su Božidar Maljković i Duško Ivanović, dvojica istaknutih trenera sa ovih prostora koji su bili na čelu struke Taukeramike u proteklom periodu. I da je neko od njih dvojice bio sa druge strane terena, tamo gde je stajao aktuelni trener „keramičara” Neven Spahija, teško da bi ishod poslednje evropske utakmice u Beogradu ove sezone, bio drugačiji. Partizanova košarka dosegla je svoj dosadašnji vrhunac u poslednjoj četvrtini te utakmice, u kojoj je rival ubacio sedam poena, od kojih tri u poslednjim sekundima.

–Fenomenalna utakmica, – rekao je Nikola Peković, sa 19 pogodaka prvi strelac večeri, - Napravili smo veliki napor da ne ponovimo greške iz prve utakmice i ova pobeda je veliki motiv da pružimo sto odsto naših mogućnosti u trećoj utakmici. I daćemo naš maksimum da bismo se plasirali na „fajnal for”.

Partizan je dobio pet poslednjih utakmica kao domaćin u Evroligi, pri čemu je u svakoj igrao pod imperativom pobede. Ogromnu pomoć imao je u svojim „Grobarima”, a da bi otišao na završni turnir moraće još jednom da potvrdi kako je njegov tim dostojan mesta među četiri najbolje ekipe Evrope, tamo gde neće biti fantastičnog ambijenta „Pionira”. Do susreta broj tri ima na raspolaganju pet dana za odmor i pripremu, budući da je odložio utakmicu prvog kola srpskog prvenstva sa FMP Železnikom, kalendarom takmičenja predviđenu za ovaj vikend. Taj meč biće odigran po okončanju ligaškog dela Superlige, a moraće da se nađe termin i za meč sa Lajonsima iz drugog kola, koje će ostali naši timovi igrati na dan Partizanove velike utakmice u Vitoriji.

– Bilo je umora kod nas, ali i igrači Taukeramike su bili umorni u drugoj utakmici, – rekao je Duško Vujošević, trener „crno-belih”. – Taukeramika je veliki tim, sa odličnim trenerom, „puna” sa po dva igrača na svakoj poziciji. Imali smo problema u igri protiv zonske odbrane u prvom poluvremenu, pogotovu zbog situacije sa ličnim greškama i raspoređivanja energije i snage. Povezali smo loše napade sa nekoliko odbrana koje nisu ispravile greške. Najveći problem napravila je „trojka” Jasaitisa u poslednjim sekundima prvog poluvremena. Lako je pričati, ali i kada je dao onu kojom je smanjio razliku na poen u trećoj četvrtini, verovao sam da ćemo pobediti. Taukeramika jeste favorit, a nadam se da će uslovi u trećoj utakmici biti regularni. Nema euforije, ovaj meč je pokazao neku našu snagu i odigraćemo u Vitoriji bolje nego što smo tamo odigrali prvu utakmicu.

Posle grandioznog izdanja koje je Partizan dovelo na pobedu od „fajnal fora”, događaja koji oko svojih aktera stavlja oreol čiji ih sjaj prilično izdiže iznad svih onih koji to nisu, naša sportska javnost sprema se da slavi i noći između srede i četvrtka...

– Jako mi je drago zbog navijača Partizana i ostalog naroda u Srbiji, bile su Vujoševićeve reči. –Igrači Partizana igraju sa velikom energijom, iako ima kašnjenja u isplatama i vraćanje interesovanja za košarku je kompenzacija za napore koje ulažemo. Nije još kao u najboljim danima, ali ide ka tome...

----------------------------------------------------- 

„Majstorica” dan ranije 

Administracija Evrolige juče je objavila raspored sledećih utakmica u četvrtfinalnim serijama u kojima je rezultat u pobedama 1:1. Za 9. april pomereni su odlučujući mečevi CSKA – Olimpijakos (18.15 č) i Taukeramika – Partizan (20.30 č). U prvobitnom terminu, 10. aprila, sastaju se Makabi i Barselona (19.50 č). Sijena je prvi polufinalista, u borbi za finale 2. maja u Madridu igraće sa pobednikom meča Makabija i Barselone.