SAD, NATO i Jalta 2

13. 07. 2017. 09:00

(Д. Лудвиг)

U svom tekstu „Možda je dobro što je Tramp izvređao Evropljane’’ (30. jun), Boško Jakšić je ukazao na moguće tektonske promene u međusobnim odnosima velikih sila. Nesumnjivo je da su Jakšićeve opservacije dobra osnova za dodatne interpretacije mogućih promena u odnosima između tih sila. U vezi s tim, pominjemo tri podsticajna stava autora o tome da 1) „SAD ubrzano gube kredibilitet na međunarodnoj sceni’’, 2) da je „Tramp za četiri meseca svojim arogantnim tiradama potkopao sedam decenija prekoatlantske saradnje’’ (NATO), i 3) da bi „američki i ruski predsednik mogli da pokušaju da podele svet na način na koji su 1945. uradili i lideri Zapada i tadašnji SSSR na konferenciji u Jalti’’, te da bi formirali Jaltu 2.

1. Moramo najpre da se zapitamo: šta neku zemlju čini globalnom silom i šta je osnovni izvor njenog ekonomskog i političkog kredibiliteta? Ta zemlja bi morala da ima najjaču ekonomiju, vodeću ulogu u međunarodnim ekonomskim i finansijskim institucijama i organizacijama, najjaču globalnu rezervnu valutu, najjaču vojnu moć, jak i izvozno orijentisan energetski sektor, najveći broj multinacionalnih korporacija, posebno u IT sektoru, liberalni ekonomski i politički poredak. Gledano iz tog ugla jasno je da danas samo SAD ispunjavaju sve navedene kriterijume, a delimično u tome uspevaju Kina, Rusija i Nemačka. Samo bi značajnije pogoršanje u bilo kom od navedenih uslova u SAD vodilo brzom urušavanju njenog kredibiliteta, što svakako nije slučaj.

Ekonomista

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU