Tražili su podršku osvajača

18. 07. 2017. 14:43

Сјеница (Фото М. Дугалић)

Povodom teksta „Šta je bio cilj Sjeničke konferencije iz 1917. godine

Austrougarske okupatorske vlasti su za vreme Prvog svetskog rata programirano i dosta efikasno radile na stvaranju nezadovoljstva kod muslimana prema Srbima. Okupator je uz pomoć jednog dela bivših aga i begova, trgovaca i uleme uspeo da nametne kod muslimanskog sveta ubeđenje da su Srbija i Crna Gora okupirale nekadašnji Novopazarski sandžak 1912. godine. Svojom beskrupuloznom propagandom i raznim metodama širenja straha od Srba i Srbije okupatorska vlast je uspevala da se kod većine muslimana pojave animozitet i prava srbofobija. Širena je i lažna nada u povratak stanja pre oslobođenja 1912. godine.

Crno-žutoj monarhiji muslimani su bili samo pogodan predmet za manipulisanje kako bi uz njihovu podršku ostvarila prodor do Kosovske Mitrovice i dalje do Soluna. I inače je uvek bio važan cilj Zapada da se balkanske zemlje, pa tako i Srbija, dovedu u potpunu zavisnost ili pod okupaciju kako bi se zagospodarilo Balkanom, a Rusija potpuno eliminisala sa tog prostora. Iako austrougarske i osmanske imperije odavno nema, aktuelna zbivanja na Balkanu pokazuju da se i dalje radi o istim dalekosežnim planovima nekih zemalja zapadne alijanse.

Istoričar, redovni član Matice srpske

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU