Sećanje na kozačke dobrovoljce

Dimitrije Bukvić

02. 09. 2017. 22:00

Ода­ва­ње по­ча­сти ко­за­ци­ма у Гор­њем Адров­цу (Фо­тографије С. Авра­мо­вић)

Među ruskim dobrovoljcima koji su se 1876. borili na strani Srba u ratu protiv Turske bilo je i 3.000 kozaka. Svega 300 njih se vratilo u otadžbinu. Međutim, oni koji su izginuli na području južne Srbije nisu zaboravljeni. O tome svedoči i nedavno otkrivanje spomen-obeležja u tri naselja aleksinačke opštine. Tri mermerna krsta u mestima Vitkovac, Gornji Adrovac i Šumatovac čuvaće sećanje na izginule kozake.

Obeležja su podignuta zahvaljujući aktivnostima Udruženja „Srpski veterani” i Saveza kozaka Balkana, a njihovu izgradnju finansijski je pomogao fond u organizaciji državne administracije Ruske Federacije.