EK: referendum je nelegalan

Jelena Stevanović

02. 10. 2017. 22:00

Акција полиције продубила кризу (Фото Ројтерс)

Dan nakon što su građani izglasali otcepljenje na referendumu koji je španska žandarmerija probala da zaustavi fizičkim obračunom sa biračima, katalonska vlada nije proglasila nezavisnost, već je pozvala Evropsku uniju (EU) da prestane da sklanja pogled od „teških oblika nasilja” španske države prema Kataloncima.

Vlada u Barseloni saopštila je da je plebiscit bio „validan i obavezujući” i da će se poštovati volja naroda, ali nije objasnila kada bi mogla da proglasi nezavisnost. Zatražila je međunarodno posredovanje zarad rešavanja problema sa Madridom, koji smatra da se referendum nije ni dogodio jer je bio protivan španskom ustavu