Prva Srpkinja sa titulom dr
Драга Љочић (Фото Википедија)
Dok je za ratne zasluge dobila čin pukovnika, u mirnodopskom periodu je usred svoje otadžbine vodila ličnu borbu da joj se uopšte prizna pravo na rad. Nije joj pomoglo ni to što je bila prva žena lekar u Srbiji, koja je pritom završila studije u Švajcarskoj. Zbog toga će čitav život dr Drage Ljočić obeležiti zdušno zalaganje za izjednačavanje radnih prava muškaraca i žena.
Ovoj doktorki, aktivistkinji i dobrotvorki nedavno je otkrivena bista u Beogradu – rad profesora dr Vladimira Jokanovića, vajara, hirurga i počasnog člana Akademije medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva. On za „Politiku” kaže da je ova Šapčanka, rođena u trgovačkoj porodici, rano pokazivala intelektualni nemir. „Posle završene gimnazije u rodnom gradu, upisala se na licej u Beogradu. U strukturi njene ličnosti dominantno je samarićanstvo koje ju je verovatno opredelilo da potom studira medicinu. U to doba, bila je potrebna velika hrabrost, ambicija i motiv da se jedna žena uputi na studije u Cirih, čiji je univerzitet prvi u Evropi omogućio ženama da studiraju medicinu.