Sir iz Foče pokupio kajmak
Шездесет излагача представило је око 300 врста сирева (Фото: Н. Неговановић)
Kakvog su ukusa sladoled od gorgonzole, praline od belgijske čokolade punjene sirom, grilovani sir s lavandom, ali i tradicionalni tvrdi proizvodi od mleka poput kupreškog, livanjskog, šabačkog sira mogli su da probaju svi oni koji su došli na šesti „Balkan Cheese Festival”. Ova izložba autohtonih sireva Balkana održana je u Domu omladine, a učestvovalo je 60 izlagača. Oni su predstavili oko 300 sireva sa svih područja Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore. Na posebnoj prezentaciji mogli su da se probaju i sirevi iz Francuske, zemlje gosta festivala.
Najbolji od svih ove godine bio je sir s farme „Zlatni bor” u istočnoj Hercegovini, smeštenoj na nadmorskoj visini od 1.200 metara, tridesetak kilometara od Foče.
– Imamo 20 švajcarskih muznih krava, proizvodimo sir vrste grijer, po švajcarskoj recepturi – kaže Predrag Džokić, jedan od vlasnika farme. Drugo mesto ove godine pripalo je livanjskom siru firme „Farmersko blago”, a treće kupreškom siru preduzeća „Kupres milk”.
Pehar za inovaciju pripao je Ljiljani Janjić za srpsku mocarelu sa smokvama i suvim šljivama.
Specijalne nagrade dobilo je još sedmoro proizvođača, a među njima je i Milan Stoilković.
– Mi proizvodimo sir belgrader, od punomasnog kravljeg mleka. Izgledom podseća na tvrde sireve, a u stvari je vrlo kremast – opisuje Stoilković iz mlekare „Pocerski Metković”, koja se nalazi u istoimenom mestu kraj Šapca.
Jedan od štandova koji za oko zapao mnogim posetiocima imao za maskotu petla. Ovaj petao je u Beograd doputovao pre 45 godina iz Ženeve i sinoć je prvi put izašao u javnost. Ispred njega se šepurio grilovani sir u bojama, koji sprema Snežana Đuričin, jedna od nagrađenih. Njeni sirevi, kaže, nalikuju mocareli, ali imaju čvršću strukturu.
Sinoć se u Domu omladine nepce podmazivalo sirevima, ali i pršutom, slaninicom ajvarom… I hladilo dobrim vinom.