Deca oprezno treba da koriste „pametne" aparate

Dragana Jokić-Stamenković

26. 10. 2017. 22:00

Игра примерена млађем узрасту (Фо­то Цен­тар за кре­а­тив­но раз­ми­шља­ње)

Oko 90 odsto dece u Srbiji svakodnevno ulazi na internet preko „pametnih” uređaja roditelja ili sopstvenih mobilnih telefona, tableta i kompjutera, pokazalo je istraživanje koje je sproveo Unicef. I podaci Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija kažu da 80 odsto školske dece koristi mobilne telefone, od čega njih 70 odsto takozvane smartfone, povezane sa svetskom mrežom.

I onda ne čudi što je sve češće u javnom prevozu, tržnim centrima, čak i parkovima, moguće videti tek prohodale mališane od jedva dve godine kako u rukama drže mobilni telefon i netremice na njemu gledaju crtane filmove koji se ukrug vrte preko „Jutjuba”. Ova pojava iz godine u godinu sve više uzima maha, pa se postavlja pitanje koliko deca tek kod kuće koriste „pametne” tehnologije, da li je to dobro i kako se one odražavaju na njihov mentalni razvoj.