Nova šansa za „Sava centar"

15. 12. 2017. 20:40

Фото Д. Јевремовић

Neuspešna potraga grada za ortakom sa kojim bi osnovao zajedničko privredno društvo za rekonstrukciju i upravljanje „Sava centrom” konačno bi mogla da se završi jer su nadležni ponovo objavili javni poziv za pronalazak partnera u ovom biznisu. Od „miraza” grad nudi samo imovinu, dok od novog prosca očekuje najmanje 12,5 miliona evra.

Rok za podnošenje prijava za prvu fazu ponovljenog tendera je 31. januar 2018. godine, a deset dana posle toga konkursna komisija moraće da izabere kvalifikovane partnere koji su u prethodnoj godini ostvarili prihod od najmanje 20 miliona evra, izmirili su sve javne dažbine, iskusni su u ostvarivanju projekata slične veličine i u trenutku podnošenja prijava nemaju zabranu obavljanja delatnosti koja je na snazi. U drugom stepenu postupka koji će trajati do 28. februara zahtevi su konkretniji. Finansijska ponuda kvalifikovanih ponuđača ne sme biti manja od 12,5 miliona evra. Uz to, od njih se očekuje i da predlože biznis plan za narednih deset godina, kao i plan rekonstrukcije. Grad od njih traži i da očuvaju kontinuitet poslovanja, zakazanih kongresa i važnih manifestacija, a zadaće im i uslove njihovog održavanja. Još jedan zahtev koji je pred kvalifikovanim partnerima jeste da preuzmu određen broj zaposlenih u JP „Sava centar” naveden u biznis planu, dok će status preostalih radnika rešiti grad.

– Partner će vršiti rekonstrukciju, odnosno kompletno renoviranje kongresne i opšte infrastrukture kongresnog objekta, sa posebnim akcentom na mogućnost izgradnje novih kongresnih i drugih sadržaja, kao i unapređenje energetske efikasnosti objekta – kaže se u javnom pozivu koji je objavila Gradska uprava.

Ukoliko i ovog puta grad ostane bez ortaka, jedini način reanimacije za skupi i energetski neefikasni kongresni centar bilo bi drešenje gradske vreće. To je nedavno najavio i gradonačelnik Siniša Mali prilikom posete ovom javnom preduzeću. On je tada rekao da će grad, ako ne bude mogao da nađe partnera, postepeno i iz godine u godinu ulagati u „Sava centar”. Isto je potvrdio i njegov pomoćnik Borko Milosavljević posle finansijske infuzije ovoj ustanovi, odnosno otpisivanja oko 80 odsto dugova prema javnim preduzećima.