Udar SAD na slobodu interneta

Jelena Kavaja

15. 12. 2017. 22:00

Демонстрације у Балтимору због одлуке Трампове администрације (Фото Бета/АП)

Uprkos žestokom protivljenju javnosti, američka komisija za telekomunikacije ukinula je uredbu koju mnogi nazivaju „prvim amandmanom interneta” jer je, nalažući provajderima da jednako tretiraju sav sadržaj, garantovala slobodu govora na mreži. Da dočaraju Amerikancima kako bi moglo da im izgleda surfovanje u budućnosti, pojedini komentatori opisuju kako ono izgleda u Kini: neki sajtovi se učitavaju u sekundi, a drugi nepodnošljivo sporo ili se uopšte ne otvaraju. Kao što Kinezi mogu samo da pretpostavljaju da je razlog cenzura, tako će i Amerikanci nagađati da li internet koči zato što neko nije platio „digitalnu putarinu”.

Glasajući za ukidanje uredbe iz vremena prethodne vlade, republikanci su ukinuli takozvanu neutralnost interneta, što liberalni mediji ocenjuju kao dosad najteži udarac Trampove administracije demokratiji. Kažu da je Amerika prodala slobodu govora, jer će brz protok biti obezbeđen onima koji mogu da plate. Dok je komisija zasedala, građani su protestovali sa parolama: „Ne pravite od interneta privatni autoput” i „Ne ugrožavajte nam demokratiju – to je posao Rusije”. Da ironija bude veća, dok su oni branili slobodu interneta od SAD, NATO generali su upozorili da je ruska mornarica pretnja za optičke kablove interneta u Atlantiku.