Raste industrijska proizvodnja u SAD
Музејски примерак трактора у САД (Фото Пиксабеј)
VAŠINGTON - Američki proizvođači su u decembru zabeležili brži rast proizvodnje, usled snažnog povećanja novih porudžbina.
Institut za upravljanje snabdevanjem je saopštio danas da je njegov indeks proizvodnje porastao prošlog meseca na 59,7 poena sa novembarskog nivoa od 58,2 poena, izveštava agencija AP.
Pokazatelj iznad 50 bodova označava rast, a ispod tog nivoa pad fabričke aktivnosti.
Proizvodnja u SAD beleži uspon tokom proteklih 16 meseci.
Američkim proizvođačima je ove godine išla na ruku stabilna globalna ekonomija i pad vrednosti dolara, koji njihov izvoz čini konkurentnijim u inostranstvu.
Kompanije će uskoro otkriti da li će im niže poreske stope na dobit pravnih lica, koje stupaju na snagu pošto je predsednik Donald Tramp potpisao zakon, još više pogurati profite i rast.
Mada su u decembru skočile nove porudžbina i proizvodnja porasla, stopa zapošljavanja je usporila, ali je i dalje pozitivna.
Institut za upravljanje snabdevanjem, trgovinska asocijacija menadžera nabavki, navodi da je u decembru 16 od 18 proizvodnih industrija zabeležilo ekspanziju. Među sektorima koji su registrovali rast su industrije mašina, računara i elektronike, kao i hemijska industrija.
Federalne rezerve su ranije objavile da je fabrička proizvodnja u novembru porasla po godišnjoj stopi od 2,4 odsto.
Od januara do kraja oktobra prošle godine, fabričke porudžbine fabrike u SAD su povećane za 5,6 odsto, prema podacima federalne agencije za statistiku, javlja AP a prenosi Tanjug.