Srbija ide stopama SFRJ u Africi
Најава веће размене: Прослава Дана Африке 25. маја 2016. у Музеју афричке уметности у Београду (Фото А. Васиљевић)
Učešće na samitu svetskih lidera o klimatskim promenama, Aleksandar Vučić je iskoristio i za pripremu svoje afričke turneje koju je najavio za 2018. godinu. Predsednik Srbije je poručio da je u Parizu razgovarao i sa mnogim liderima afričkih i azijskih zemalja o Kosovu i Metohiji, ali i ekonomskoj saradnji. Nameru da poseti ovaj kontinent, koji poslednjih godina beleži razvojni bum, Vučić je objavio nedavno: „Planiram da obiđem 15 zemalja Afrike naredne godine, da otvorimo Afriku za srpske građane.” Za sada još uvek nije obelodanjeno koje sve afričke države predsednik Srbije planira da poseti, ali pretpostavlja se da će na tom spisku biti države sa kojima je Beograd, još iz vremena SFRJ i aktivnog učešća u pokretu nesvrstanosti, zadržao dobre odnose.
Da Srbija, ipak, drži na svom radaru Crni kontinent, pre svega zato što se tu vodi glavna diplomatska bitka oko sprečavanja priznavanja nezavisnosti Kosova, pokazuje i odluka Vlade Srbije da 25. maj proglasi za Dan prijateljstva s narodima Afrike.