Omaž jednom prijateljstvu
Богдан Шупут, Штранд зими, 1935.
Da li su za iskreno prijateljstvo Ljubice Cuce Sokić (1914–2009) i Bogdana Šuputa (1914–1942) bile ključne njihove intimizmu sklone prirode, njihov profesor Ljuba Ivanović ili je to bio njihov boravak u Parizu ili, možda, sve pomenuto? Ni jedno ni drugo nisu više među živima da bi o tome danas govorili, ali su iza njih ostala dela koja su često stvarali utičući jedno na drugo i koja mogu da „progovore” o njihovoj bliskosti, ljudskoj i umetničkoj. Neka od njih koja se čuvaju u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog mogu se videti od danas u 13 sati pa sve do kraja januara u Maloj galeriji Doma Vojske Srbije na izložbi pod naslovom „Priča o dvoje umetnika”.
Zamišljena kao omaž u njihovu čast, postavka je premijerno bila prikazana u Inđiji tokom jeseni 2017, a organizovana je povodom obeležavanja 75 godina od tragične Šuputove smrti – stradanja u Novosadskoj raciji 23. januara 1942. U Beograd je sada doputovalo pedesetak umetničkih dela (slike, akvareli, grafike, crteži) i neki od ličnih predmeta dvoje stvaralaca (među njima Ljubičin poznati slamnati šešir i Bogdanova pločica iz logora), a Marta Đarmati, kustos Spomen-zbirke i autor postavke, posredstvom njih podseća na paralele koje se mogu povući kada je reč o ovo dvoje umetnika.