Nema snega, a Pešterci u čizmama
Поправка пута у Фијуљу (Фото М. Дугалић)
Sjenica – Na prostranoj Pešterskoj visoravni proleće usred zime. Nema snega čak ni na Pometeniku, „vratima” Pešteri gde su u ovo doba snežni nameti i do pet metara jer tu vetar duva i kad ga nigde nema. Temperatura oko podne dođe i do desetog podeoka pa je stoka, preko dana, napolju. A, na putu prema Sjenici, u selu Brnjica sustižemo Radojka Biočanina, koji hoda u letnjim cipelama...
– Mogu i u papučama, jer takva je sada klima. Ovo je, stvarno, retkost da baš snega nimalo nema a još je čudnija ova zimska toplota. No, ne smeta nam, čak i prija pošto ovde nema kašlja i virusa. Možda, zbog čistog vazduha pa svi strahujemo da nam to ne poremeti najavljena gradnja termoelektrane, tamo u obližnjem Štavlju – kaže Biočanin.
Ne idu, ipak, zimus svi Pešterci u laganoj obući. Tako, u selu Fijulju, udaljenom petnaestak kilometara od Sjenice ni ovih dana meštani ne skidaju čizme.