Obnova srednjovekovne tvrđave Ram

Olivera Milošević

18. 01. 2018. 21:41

Древ­но зда­ње, по­диг­ну­то је на­до­мак Ве­ли­ког Гра­ди­шта 1483. го­ди­не, по на­ло­гу сул­та­на Ба­ја­зи­та Дру­гог (Фото О. Милошевић)

Veliko Gradište – U Ramskoj tvrđavi sredinom novembra je, nakon šest meseci intenzivnih radova, završena četvrta faza arheoloških istraživanja i prva faza obnove ovog utvrđenja na obali Dunava, saopštio je Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture u Smederevu.

Drevno zdanje, podignuto u selu Ram nadomak Velikog Gradišta 1483. godine, po nalogu sultana Bajazita Drugog, pretrpelo je oštećenja u dva ratna napada, ali je i vreme učinilo svoje.

Radovima su prethodile ozbiljne pripreme – izvršeno je čišćenje unutar tvrđave, na zidovima, kao i okolina tvrđave.