Blizu Amerike, daleko od boga

Jelena Stevanović

27. 01. 2018. 22:00

Лик Доналда Трампа на протесту испред америчке амбасаде у главном граду Мексика (Фото Бета)

Godinu dana posle Trampovog dolaska na vlast, niti je Amerika sagradila zid na južnoj granici, niti je Meksiko pristao da plati da bude zazidan. Zbog toga su čak i najbliži predsednikovi saradnici počeli da sumnjaju da će njegova vlada ispuniti dva najglasnija predizborna obećanja.

Šef kabineta Bele kuće Džon Keli nedavno je priznao da Vašington ne može da podigne bedem duž cele linije razdvajanja sa susedima niti da ih natera da finansiraju radove. Ograda će nići samo na delovima granice, objasnio je Keli, dodajući da Vašington traži način da primora Meksikance da posredno podmire račun tako što će povisiti takse za izdavanje američkih viza ili uneti novu klauzulu u Sporazum o slobodnoj trgovini u Severnoj Americi (NAFTA). Šef Bele kuće kao da je hteo da demantuje šefa svog kabineta pa je poručio da će Amerika podići branik od cigli i cementa svuda gde već ne postoje ograde ili prirodna barijera i da će Meksiko podneti troškove, direktno ili indirektno. Tramp je prihvatio i da njegova vlada na kratko ostane bez para, ali nije pristajao na to da se usvoji budžet u kojem ne bi bio predviđen novac za podizanje bedema. Za njega je to jedini način da se SAD sačuvaju od nezakonitih meksičkih i centralnoameričkih useljenika. One koji su već ušli namerava da protera, najavljujući da će u tom cilju zaposliti još 15.000 imigracionih agenata. I NAFTA bi mogla da dođe pod led jer je Tramp zapretio da će se povući  iz sporazuma koji za Ameriku znači suficit od 63 milijarde dolara u razmeni dobara sa južnim susedima.